Bulharsko je v současné době pro naše klienty jednou z nejvyhledávanějších letních destinací. Vzhledem k tomu, že je blízko (let trvá asi jen 2 hodiny), je to místo jako stvořené pro letní dovolenou s celou rodinou, včetně malých dětí. Charakter bulharského pobřeží je takový, jaká je geografie. Tam, kam zasahují hory, je pobřeží lemováno vysokými skalami, jinde jsou dlouhé písčité pláže. Vyhlášená turistická místa jsou Sozopol, Nessebar, Zlaté Písky, Slunečné pobřeží, Primorsko, Albena, Varna, Burgas, Kranevo a Balčik.
Naše cestovní kancelář má širokou nabídku hotelů v Bulharsku, navíc velmi variabilní. Můžete si vybírat podle kategorie hotelu za odpovídající cenu, stravování, které vám nejvíce vyhovuje (nabízíme i all inclusive hotely) nebo preference, zda chcete spíše klidný hotel, hotel s živou atmosférou, hotel na pláži nebo takový, co bude ideální pro rodinnou dovolenou s dětmi. Z naší nabídky si také můžete vybrat zájezd podle dopravy: buď vlastní dopravou, nebo letecky.

Základní informace o Bulharsku


Hlavní město: Sofie
Počet obyvatel: 7,3 mil.
Rozloha: 110 994 km2
Jazyk: bulharština
Časový posun: +2 h (zimní čas), +3 h (letní čas)
Náboženství: pravoslaví (85 %), islám (13 %), katolicismus (2 %)
Měna: bulharský lev (1 BGN = 13,1 CZK, aktuální v roce 2019)

Bulharsko – oficiální název Bulharská republika. Státním zřízením je republika v čele s prezidentem, první bulharská říše vznikla již v roce 681, demokratická republika pak v roce 1989. Od roku 2004 je Bulharsko členem Evropské unie.
Bulharsko patří mezi země s výjimečně bohatou biodiverzitou, najdete tu přírodní krásy jako horské masivy, jeskyně, ledovcová jezera, kaňony a samozřejmě pobřeží Černého moře. Vedle neposkvrněných horských zákoutí s tradičním pasteveckým životem tu je v rozpuku turistický ruch v přímořských letoviscích. Severní hranici (s Rumunskem) tvoří řeka Dunaj. Východ omývá Černé moře, západní sousedé jsou Srbsko a Makedonie, na jihu pak Řecko a Turecko. Bulharsko je země, která je geograficky velmi členitá. Zmíněné Černé moře určuje ráz krajiny a klimatu na západě a také to, že se tu v letních měsících sjíždějí turisté z celé Evropy i z bližší části Asie. Administrativně je Bulharsko členěno do 28 celků. Sever země pokrývají horské celky, hornatý je také jihozápad, kde se nachází i druhé nejvyšší pohoří Bulharska a v zimě velmi vyhledávané pohoří Pirin. Nejvyšší hora je Musala (2 925 m n. m.) v pohoří Rila, které leží jižním směrem necelých 100 km od hlavního města Sofie.

Oblíbené regiony

Hotelbild

Slunečné pobřeží a Burgas

Slunečné pobřeží je nejvýznamnější bulharské černomořské letovisko, které leží asi 35 km severně od Burgasu, nad Burgaským zálivem. Jedná se o víc jak 8 km dlouhou, velmi širokou pláž s jemným zlatavým pískem, která se také pyšní oceněním Modré vlajky.

Hotelbild

Zlaté Písky

Turistický resort Zlaté Písky získal za svou 4 kilometry dlouhou pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře prestižní ocenění „Modrá vlajka“ (uděluje se za čistotu) a nabízí tak ideální podmínky pro rodiny s dětmi. Pobřežní promenáda je lemována řadou restaurací, barů, diskoték, obchodů a obchůdků.

Hotelbild

Sveti Vlas

Malá, ale zato stará osada Sveti Vlas se v posledních letech stala oblíbeným cílem turistů. Oproti Slunečnému pobřeží nebo Nessebaru je klidnou variantou bulharského černomořského pobřeží. I přes svou nevelkou rozlohu se však Sveti Vlas pyšní třemi plážemi oceněnými modrou vlajkou.

Hotelbild

Albena

Albena leží cca 30 km severně od Varny. Toto moderní letovisko návštěvníci vyhledávají zejména díky rozlehlé, 6 km dlouhé pláži s jemným zlatým pískem a pozvolným vstupem do moře vhodným pro dětské radovánky a s bohatou nabídkou vodních sportů.

Hotelbild

Djuni

Djuni Royal Resort se nachází asi 40 km jižně od Burgasu a sestává jen z několika málo hotelových komplexů. Resort v krásném zálivu nabízí 100 m širokou a 4,5 km dlouhou písečnou pláž posetou dunami, která je vhodná pro všechny druhy vodních sportů.

Lehátka na písečné pláži v Primorsku.

Primorsko

Primorsko je u českých turistů velmi oblíbeným letoviskem. Najdete ho na malém poloostrově cca 50 km od Burgasu. Čekají tu na vás krásné hotely, dlouhé písečné pláže a velký výběr restaurací a obchůdků za příznivé ceny.

Počasí a podnebí v BulharskuBulharské počasí je typické klima pro kontinentální Evropu, tedy podobné jako u nás: horká léta, poměrně studené zimy a 2 přechodná období. Průměrná teplota v létě je příjemných 26 °C na severu a 27 °C na jihu země. Ideální čas pro návštěvu je od konce května do konce září.

Zajímavá místa

Primorskyj park – obrovský park přímo ve Varně. Naleznete zde velkou ZOO, akvárium nebo známé delfinárium, námořní muzeum s expozicí námořní techniky a maketami velkých křižníků.
Pobiti Kamani (Kamenný les) – klientům, kteří preferují aktivní dovolenou v přírodě, doporučujeme geologickou oblast Pobity Kamni (česky Kamenný les). Z Varny je vzdálen asi 20 km a tou hlavní atrakcí zde jsou přírodně vzniklé kamenné sloupy, jejichž stáří se odhaduje na několik desítek milionů let! Kamenný les je ideálním pro výlet na kole.
Obzor – Obzor je menší letovisko s živou atmosférou, které leží v zátoce Černého moře přímo mezi Varnou a Burgasem. Oblíbené a příjemné letovisko kombinuje čisté moře s širokými plážemi a krásnou pobřežní promenádou.
Sveti Konstantin – letovisko Sveti Konstantin (cca 7 km jižně od Zlatých Písků) je známé zejména malebnými zátokami a lázněmi se sirným pramenem, jehož 46 °C teplá voda vtéká přímo do bazénu.
Pomorské jezero – jednou z přírodních krás Bulharska, která se nachází jen asi 20 km severně od Burgasu, je Pomorské jezero. Okolí jezera je významné kvůli těžbě soli. Nyní v okolí naleznete například slavné bahenní lázně Mineralni Bani nebo ruiny starověkého římského města Aetos.
Pomorie – menší a klidnější letovisko, které se nachází na malebném poloostrově asi 20 km od Burgasu. K dispozici vám jsou tři hlavní pláže v severní i jižní části ostrova. Zajímavostí je tzv. černá pláž s léčivým bahnem. V Pomorii je mnoho malých hospůdek a restaurací s vyhlášenou kuchyní. Také zdejší produkce vína patří mezi nejkvalitnější a nejuznávanější v celém Bulharsku.
Sozopol – původně středověké město Apollonia, je v jedno z nejhezčích míst Bulharska. Opravdu živé letovisko nabízí nesčetné možnosti kulturního a sportovního vyžití.
Istanbul – odvěká křižovatka mezi Evropou a Asií, mezi Západem a Východem, je vzdálena asi jen 200 km od samotného Burgasu. Díky místní architektuře, památkám a vlastně celé turecké kultuře sem každoročně míří miliony návštěvníků. Dalším důvodem jsou nákupy. Místní tržiště, stánky a obchůdky jsou vyhlášené doslova po celém světě!

Gastronomie


Místní kuchyně je velmi bohatá a dá se označit za vlajkovou pro jihovýchodní Evropu. Míchá se v ní vlivy blízkého východu, centrální Evropy (potažmo typických rysů kuchyně bývalých sovětských států) a vlivy kuchyně přímořské země.
Z kuchyně blízkého východu se do té bulharské propsaly např. kofty (kořeněné masové kuličky), musaka, ze sladkého baklava a chalva. Stejně jako v Řecku se hojně používá filo těsto, z ruské strany pak dědictví mas grilovaných na jehle. Místní kuchyně je také bohatá na zeleninu. Typické jsou i různé polévky, např. studená polévka tarator (opět vliv z blízkého východu), což je jogurtová polévka s okurkou, česnekem, koprem a vlašskými ořechy. Aby splnila účel v horkých letních dnech, může se podávat i s ledem.
„Klasika", která musí být na jídelním lístku leckteré restaurace, šopský salát, pochází právě z Bulharska, z okolí Sofie.

Měna a nakupování


Bulharsko je velmi levná země, dovolená s celou rodinou vás tedy nebude stát celé jmění. Stejně jako v ostatních zemích východní Evropy jsou i tady typická tržiště s jedinečnou tepající atmosférou. Pozor si dejte na krádeže, ať už finančních obnosů nebo vykrádání aut. Zvláště na vrcholu sezony tady drobná kriminalita prudce roste, ukládejte proto peníze tak, abyste je neustále měli pod kontrolou. Také auta nenechávejte na nestřežených místech.
Bulharský lev směníte bez jakýchkoli problémů i v českých směnárnách, pokud to necháte až přímo na místo, vyberte si solidní směnárny a banky.

Zdraví

Do Bulharska není potřeba zajišťovat žádné očkování, ani se žádné nedoporučuje. Pozor si dejte na kontakt se zvířaty, jako ostatně vždy a všude, pokud zevrubně neznáte místní poměry. Voda je téměř všude pitná, vezměte ale v potaz svou vlastní toleranci vůči vodě a obecně i potravinám, na které nejste zvyklí.V Bulharsku je platná kartička pojištěnce EU.

Doprava

Pokud se vydáte do Bulharska autem, mějte na paměti, že síť silnic je hustá, nicméně jejich stav je velmi špatný. Dbejte proto zvýšené opatrnosti. Dejte také pozor, abyste nenechávali auto mimo dohled váš nebo někoho jiného. Vykrádání aut tu vůbec není ojedinělé.Spolehlivým dopravním prostředkem jsou v Bulharsku autobusy, které provozuje spousta podniků, ceny jsou tedy velice příznivé. Na autobusových nádražích je typický „zmatek“, tzn. nejsou tu systematické jízdní řády a odjezdy/příjezdy, nicméně charakteristický velký počet zaměstnanců, kteří už vás navedou tam, kam chcete.Meziměstská doprava vlakem je ještě levnější než autobusová, standard pohodlí je ale nižší, než na co jsme zvyklí v České republice.Ve větších městech je síť hromadné dopravy, která je obecně levnější než u nás. Lístek si označujete vždy na jednu konkrétní nepřetržitou jízdu. Lze také koupit jízdenky na delší časová období, např. na celý den. Dle infrastruktury konkrétního města se můžete svézt tramvají, trolejbusem nebo autobusem. V Sofii je také metro. Vozy jsou spíše starší výroby, což městům vtiskuje správnou romantickou retro atmosféru.

Cestovní pojištění

Ke všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat, máme pro vás vždy to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené. Spolupracujeme pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou.
Stačí si nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro vaši dovolenou. Více o pojištění

Sjednejte si cestovní pojištění od ERV

PRAKTICKÉ INFORMACE A KONTAKTY


Doba letu – cca 2 h
Elektrické zařízení – el. napětí je 220 V, zástrčky jsou stejné jako u nás.
Suvenýry – destinace je proslulá růžemi a veškerými produkty z růží (hlavně růžový olej a nejrůznější kosmetické přípravky). Jiným oblíbeným suvenýrem je bulharská keramika s typickým podkladem hnědé barvy a dekorem podobným pavím okům.
Mobilní telefony/internet – od června 2017 funguje v Bulharsku stejně jako v celé EU roaming za stejné ceny jako u nás. Turistická centra a většina země je pokryta vysokorychlostním internetem v mobilních sítích. V restauracích a narazíte i na WiFi připojení, rychlost bývá ale nevalná, v hotelích záleží na obsazenosti, WiFi ale k dispozici bývá.
Spropitné – spropitné nebývá v účtech zahrnuto, v restauracích nechávejte cca 10 % z utracené částky, pokojským, poslíčkům, taxikářům apod. také nechávejte drobnou odměnu.
Víza / vstupní formality – pro občany ČR cestující do Bulharska postačí platný občanský průkaz. Děti potřebují vlastní cestovní doklad.
Důležité kontakty – Konzulární jednatelství Burgas (v provozu během hlavní sezony)
Email: kjburgas@centrum.cz
tel.: + 359 885 359 050 (z ČR), 0885 359 050 (z BG)
adresa: Grand Hotel Primorec, ul. Al. Batenberg 2, 8000 Burgas
Honorární konzulát Varna
Web: www.mzv.cz/sofia
Email: Varna@honorary.mzv.cz
tel.: +359/52641775, v případě nouze v nočních hodinách: +359/887648029
adresa: Cani Ginčev 24, 9002 Varna
Upozornění – během turistické sezóny je ve vyhledávaných resortech zvýšená četnost krádeží, proto si hlídejte svá zavazadla a nenechávejte přes noc auta na nechráněných odlehlých místech. Hotovost rozdělte na více míst a cennosti uchovávejte v trezorech.

Mohlo by vás také zajímat