Es wurden keine Angebote gefunden..

Chorvatské, téměř 2 000 km dlouhé, pobřeží se díky své neobyčejné členitosti, rozmanitosti krásné průzračně čisté vodě řadí mezi jedno z nejatraktivnějších v Evropě. Je plné pulsujících okázalých letovisek se spoustou ruchu a zábavy, ale jsou zde i nenápadná tichá místa, rybářské vesničky, málo navštěvované ostrůvky a klidné zátoky, které svou dokonalostí lákají potápěče, ale i výletníky, kteří hledají klid v panenské scenérii.
Chorvatsko má ale co nabídnout i ve vnitrozemí: benátské paláce střídají římské sloupy a napoleonské hradby. Ještě starší než historický otisk staré civilizace jsou přírodní útvary.
Sever je pokrytý Chorvatským Záhoří, které směrem do vnitrozemí (v oblasti Slavonie) přechází do rovinatých plání Panonské pánve. Kolem pobřeží se od severu až na jih země táhnou Dinárské hory, které se vyznačují četnostní krasových útvarů: skalnaté vrcholy, jeskyně, říční kaňony, vodopády a malebná jezera.Za návštěvu stojí také města s historickými centry, nákupními uličkami a množstvím výborných restaurací, příjemných kaváren a barů.
Chorvatsko láká celou řadou aktivit, možností pěších túr, výletů na kolech, plavbami na raftech nebo na kánoích. Je tu celkem 8 národních parků, které dohromady zabírají téměř 2 % z rozlohy země.

Základní informace o Chorvatsku


Hlavní město: Záhřeb s cca 780 000 obyv.
Počet obyvatel: 4,4 mil.
Rozloha: 56 594 km2. Na této rozloze se kromě kontinentálního území podílí také více než 1 000 ostrovů různých velikostí.
Jazyk: chorvatština
Časový posun: +0 h (letní i zimní čas)
Náboženství: římskokatolické (v menšině dále pravoslaví a islám)
Měna: chorvatská kuna (1 EUR = 7,437 HRK, 1 CZK = 0,292 HRK)

Chorvatsko – oficiální název Chorvatská republika. Státním zřízením je parlamentní republika.
Chorvatsko je zemí s autentickou kulturou s houževnatými a podnikavými obyvateli. Smaragdově modré moře, průzračně čistá voda, písečné a oblázkové pláže, vodní sporty a aktivity, starobylá města a národní parky, to vše patří mezi charakteristiky země s dramatickou nedávnou minulostí ležící na pomezí střední a jižní Evropy. Tento stát na Balkánském poloostrově s pobřežím a ostrovy omývanými Jaderským mořem je dlouhodobě vnímán jako nejoblíbenější přímořský prázdninový cíl českých turistů.


Oblíbené regiony

Istrie

Istrie

Největší chorvatský poloostrov je pastva pro oči. Do moře se vlévají řeky z hlubokých údolí, z kopců je výhled do širých polí a luk, na stráních se rozléhají vesničky, na svazích vinice a olivové háje. Pohled jako by přiznával život starých mýtům o obrech, kteří tady měli žít.

Krk

Krk a ostrovy severního Jadranu

Ostrov Krk patří mezi největší chorvatské ostrovy s krásnými plážemi, množstvím turistických letovisek a vápencovým pohořím ve vnitrozemí. Na kopcích se zde celoročně pasou ovce, pěstují se tu olivy a vinná réva. Na ostrově je množství středověkých památek, klášterů a malebných vesniček.

Pobřeží Jadranu

Pobřeží Jadranu

Dalmácie je díky své délce dělena na několik částí, severní v okolí měst Zadar a Šibenik a v blízkosti národních parků Severní Velebit, Paklenica a Krka, střední v blízkosti města Split, Makarská a působivých scenérií masivu Biokovo a jižní kolem Dubrovníku. Téměř celé pobřeží je lemováno prázdninovými letovisky, při pobřeží stojí starobylá historická města, z nichž jsou některá zapsána na seznamu UNESCO. Působivou scenérii dotváří olivové a palmové háje. Několik národních parků v blízkosti nabízí díky množství turistických stezek možnost výletů do okolí a také další možnosti sportovního vyžití.

Ostrovy jižního Jadranu

Ostrovy jižního Jadranu

Stejně jako ostrovy na severu i ty jižní leží ve dvou řadách, blíže pevniny a dále od ní směrem do moře. Oblíbené jsou díky krásné přírodě, čistému moři, unikátním historickým památkám, nízkému počtu dalších návštěvníků a možností ničím nerušené relaxace na pláži. I zde jsou ideální podmínky pro vodní sporty jako windsurfing, jachting, podmořský rybolov, potápění a šnorchlování.

Plitvická jezera

Plitvická jezera

Nejznámější, největší a nejnavštěvovanější z osmi chorvatských národních parků a zároveň nejnavštěvovanější atrakce v Chorvatsku vůbec. Jedná se o jedinečný přírodní jev, který je zapsán na seznamu UNESCO. Soustava 16 jezer s vodou zbarvenou v různých odstínech modré je kaskádovitě propojena říčkami a vodopády.

Severní Dalmácie

Severní Dalmácie

Krásné oblázkové pláže, čisté moře, menší letoviska, národní parky, kulturně-historické památky, z nichž některé jsou zapsané na seznamu UNESCO, – tak lze charakterizovat Severní Dalmácii, oblíbený turistický region Chorvatska.


Počasí a podnebí v Chorvatsku


Převážná část Chorvatska má kontinentální podnebí, ve zbývající části je podnebí středozemní. Na Jadranském pobřeží a ostrovech jsou mírné zimy a dlouhá teplá léta, během letních měsíců teplota vzduchu dosahuje i 35ºC a teplota moře okolo 25ºC. Podnebí na ostrovech se může od pevninského mírně lišit, zpravidla zde bývá trochu chladněji. Teplotní rozdíly mohou být rovněž mezi počasím na severním a jižním pobřeží.

Zajímavá místa

Plitvická jezera – národní park v srdci Chorvatska, nádherná průzračná voda, množství jezer a jezírek propojených vodopády a kaskádami, dřevěné lávky a pěší stezky v lesích kolem jezer.
Záhřeb – do chorvatské metropole za uměním, hudbou, architekturou a autentickou atmosférou, záhřebskou kavárenskou kulturou a vynikající gastronomií.
Dubrovník – perla Jadranu, město zapsané na seznam UNESCO, historické centrum, barokní budovy, lanovka na horu Srđ, procházka po městských hradbách, nejoblíbenější atrakce v Chorvatsku.
Split – nejpůsobivější římské ruiny na světě, Diokleciánův palác, labyrint úzkých uliček, mramorové nábřeží Riva lemované palmami, osvěžení v některém z místních barů či kaváren, množství restaurací a obchůdků.
Šibenik – historické centrum s nádhernou katedrálou svatého Jakuba zapsanou na seznam UNESCO, významné přístavní město, šlechtické paláce a měšťanské domy z dob benátské nadvlády, pevnosti na kopcích nad městem s nádhernými výhledy.

Gastronomie


Tajemstvím chorvatské kuchyně jsou výborné ingredience z pevniny i z moře. Chuť a pestrost regionálním jídlům dává způsob jejich úpravy. Zdejší gastronomie je ovlivněna kuchyní italskou, maďarskou a rakouskou. Základem místní kuchyně jsou ryby, mořské plody a všechny druhy masa, asi největší oblibě se tu těší skopové a jehněčí. Vůně jehněčího pečeného na rožni je typická pro téměř všechny části jaderského pobřeží. Oblíbenou přímořskou specialitou je také uzená vepřová šunka pršut nebo ovčí paški sir z ostrova Pag. Špičková jsou také chorvatská vína a olivový olej od malých místních výrobců.

Měna a nakupování

Platí se chorvatskými kunami, v hotelech a restauracích jsou obvykle akceptovány platební karty. V každém větším městě či hotelu jsou k dispozici bankomaty. Téměř na každém rohu jsou k dispozici směnárny, peníze lze vyměnit také v bankách a ve větších hotelech.
Mezi oblíbené dárky či suvenýry z Chorvatska patří chorvatské speciality, panenský olivový olej, ovčí sýr, bylinkový med, sušené fíky, sušená šunka, bílá, červená i dezertní vína, pálenky, destiláty nebo likéry.

Zdraví

Na cestu do Chorvatska není povinné žádné speciální očkování, zdravotnický systém je na vysoké úrovni. Síť a vybavenost lékáren je velice dobrá. Na území celého Chorvatska teče zpravidla pitná kohoutková voda.

Doprava


Silniční síť v Chorvatsku je na vysoké úrovni, země je tedy dostupná nejen letecky, ale i autem, což využívá většina turistů. Autobusová síť je zde hustá a spojení mezi jednotlivými letovisky na pevnině i na ostrovech funguje velice dobře. Poměrně jednoduše jde v Chorvatsku cestovat i vlakem. Ostrovy s pevninou a mezi sebou navzájem spojuje velký počet trajektových a lodních linek. Ve větších městech a letoviscích je mimo jiné k dispozici taxislužba.

Cestovní pojištění

Ke všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat, máme pro vás vždy to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené. Spolupracujeme pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou.
Stačí si nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro vaši dovolenou. Více o pojištění

Sjednejte si cestovní pojištění od ERV

PRAKTICKÉ INFORMACE A KONTAKTY


Doba letu – 1 h 35 m
Očkování a zdraví – s evropským průkazem mají pojištěnci nárok na bezplatnou zdravotní péči, zpravidla ve státních zdravotnických zařízeních, které však mají v Chorvatsku velmi dobrou úroveň.
Elektrické zařízení – zásuvky jsou stejné jako v ČR, napětí 230 V, frekvence 50 Hz, stejný tvar zástrček. Není tedy potřeba adaptér.
Suvenýry – levandule z Hvaru a výrobky z ní, z dalších bylin pak rozmarýna a šalvěj. Výborné je místní víno (dingač, plavac, prošek, pošip, naraština aj.) a jiné alkoholické nápoje (rakija, kruškovica, lozovaća, vinjak aj.). Vskutku autentický suvenýr je kravata. Tento fenomén má původ právě v Chorvatsku. V době třicetileté války odkoukali Francouzi od chorvatských vojáků uherské armády ležérně vázané šátky různých barev, které Chorvati nosili jako památku na své milé. Pařížané tehdy nahradili škrobené límce tímto úvazem a začali tomu říkat “a la Croata”, doslova na Chorvata. Dalším tipem pro náročné je delikátní jadranská krajka.
Víza/vstupní formality – Chorvatsko je od roku 2013 členem Evropské Unie, proto není pro vycestování potřeba vízum, ani cestovní pas. Postačí vám platný občanský průkaz.
Důležité kontaktyKonzulární jednatelství Split
tel: +385 213 448 66
e-mail: consulate.split@mzv.cz
adresa: Obala H.N.P.5/III (Riva), 21 000 Split
Konzulární jednatelství Rijeka
tel: +385 512 12 515
e-mail: consulate.rijeka@mzv.cz
adresa: Trg. 128. brigade Hrvatske vojske 4, 51 000 Rijeka

Mohlo by vás také zajímat