Chorvatsko

Obsah stránky

Nabídka hotelů
O Chorvatsku
Počasí a podnebí
Hlavní atraktivity
Zajímavá místa
Gastronomie
Měna
Zdraví
Cestovní doklady
Pojištění

autem

Čisté pláže, příjemně teplé moře, historické památky, množství ostrůvků a zálivů, příznivé klimatické podmínky, národní park Plitvická jezera – i to vysvětluje, proč je Chorvatsko velmi oblíbenou destinací pro české turisty, kteří se do země rádi opakovaně vracejí.Nejoblíbenější regiony vlastní dopravou

Chorvatsko

 • Istrie od 1.570 Kč za os.
 • Krk a ostrovy severního Jadranu od 2.331 Kč za os.
 • Pobřeží Jadranu od 2.355 Kč za os.
 • Ostrovy jižního Jadranu od 4.190 Kč za os.
 • Národní park Plitvická jezera od 4.963 Kč za os.


Chorvatsko - informace o destinaci

Základní informace o regionu

 • oficiální název Chorvatská republika. Státní zřízení parlamentní republika.
 • Hlavní město Chorvatska – Záhřeb s cca 780 000 obyvatel
 • Počet obyvatel – cca 4,4 milionů
 • Rozloha – cca 56 594 km2. Na této rozloze se kromě kontinentálního území podílí také více než 1 000 ostrovů různých velikostí.
 • Měna – chorvatská kuna (1 EUR = 7,437 HRK, 1 CZK = 0,292 HRK)
 • Časový posun – letní i zimní čas +0 h
 • Jazyk – oficiálním jazykem je chorvatština
 • Náboženství – většina obyvatel vyznává římskokatolickou víru, další věřící jsou pravoslavní a částečně je zde zastoupen i islám

Počasí a podnebí v Chorvatsku

Převážná část Chorvatska má kontinentální podnebí, ve zbývající části je podnebí středozemní.

Na jadranském pobřeží a ostrovech jsou mírné zimy a dlouhá teplá léta, během letních měsíců teplota vzduchu dosahuje i 35 ºC a teplota moře okolo 25 ºC. Chorvatsko je tedy vzhledem k teplotám ideální destinací pro letní dovolenou.

Podnebí na ostrovech se může od pevninského mírně lišit, zpravidla zde bývá trochu chladněji. Teplotní rozdíly mohou být rovněž mezi počasím na severním a jižním pobřeží.


Proč do Chorvatska

Chorvatsko je zemí s autentickou kulturou s houževnatými a podnikavými obyvateli. Země s dramatickou nedávnou minulostí leží na pomezí střední a jižní Evropy.

Tento stát na Balkánském poloostrově s pobřežím a ostrovy omývanými Jaderským mořem je dlouhodobě vnímán jako nejoblíbenější přímořský prázdninový cíl českých turistů.

Jak lze strávit čas

Chorvatské, téměř 2 000 km dlouhé, pobřeží se se svou průzračně čistou vodou řadí mezi jedno z nejatraktivnějších v Evropě. Je plné pulsujících okázalých letovisek se spoustou ruchu a zábavy, ale jsou zde i nenápadná tichá místa, rybářské vesničky, klidné zátoky a málo navštěvované ostrůvky. Chorvatské vnitrozemí láká celou řadou aktivit, možností pěších túr, výletů na kolech, plavbami na raftech nebo na kánoích. Za návštěvu stojí také města s historickými centry, nákupními uličkami a množstvím výborných restaurací, příjemných kaváren a barů.

Mezi atraktivity Chorvatska mimo relaxaci na pláži patří

 • plavby po pobřeží Jadranu – jednodenní výlety mezi sousedními ostrovy, plavba po celé délce chorvatského pobřeží, poznání ostrovů z paluby lodi
 • vodní sporty – vodní radovánky na kánoích a kajacích, díky západnímu větru mistral ideální podmínky pro windsurfing, možnost půjčení vybavení a kurzy windsurfingu, úžasný podmořský svět podél pobřeží a v okolí ostrovů, intenzivní zážitek ze šnorchlování a potápění
 • národní parky – Plitvice, Paklenica, Krka a další národní parky, krásná různorodá příroda, pěší turistika, jednoduché procházky i náročné túry
 • historická města – středověká městská centra, římské stavby, benátské paláce, mariny a přístavy, romantické úzké uličky, muzea a klenotnice, procházky po hradbách

Zajímavá místa v regionu

Co byste měli určitě navštívit

 • Plitvická jezera – národní park v srdci Chorvatska, nádherná průzračná voda, množství jezer a jezírek propojených vodopády a kaskádami, dřevěné lávky a pěší stezky v lesích kolem jezer (více o Plitvických jezerech)
 • Záhřeb – do chorvatské metropole za uměním, hudbou, architekturou a autentickou atmosférou, záhřebskou kavárenskou kulturou a vynikající gastronomií (oficiální stránky Záhřebu)
 • Dubrovník – perla Jadranu, město zapsané na seznam UNESCO, historické centrum, barokní budovy, lanovka na horu Srđ, procházka po městských hradbách, nejoblíbenější atrakce v Chorvatsku (oficiální stránky Dubrovníku)
 • Split – nejpůsobivější římské ruiny na světě, Diokleciánův palác, labyrint úzkých uliček, mramorové nábřeží Riva lemované palmami, osvěžení v některém z místních barů či kaváren, množství restaurací a obchůdků (oficiální stránky Splitu)
 • Šibenik – historické centrum s nádhernou katedrálou svatého Jakuba zapsanou na seznam UNESCO, významné přístavní město, šlechtické paláce a měšťanské domy z dob benátské nadvlády, pevnosti na kopcích nad městem s nádhernými výhledy (oficiální stránky Šibeniku)

Chorvatsko a tamní gastronomie

Tajemstvím chorvatské kuchyně jsou výborné ingredience z pevniny i z moře. Chuť a pestrost regionálním jídlům dává způsob jejich úpravy. Zdejší gastronomie je ovlivněna kuchyní italskou, maďarskou a rakouskou. Základem místní kuchyně jsou ryby, mořské plody a všechny druhy masa, asi největší oblibě se tu těší skopové a jehněčí.

Vůně jehněčího pečeného na rožni je typická pro téměř všechny části jaderského pobřeží. Oblíbenou přímořskou specialitou je také uzená vepřová šunka pršut nebo ovčí paški sir z ostrova Pag. Špičková jsou také chorvatská vína a olivový olej od malých místních výrobců.

Měna a nákupy

Platí se chorvatskými kunami, v hotelech a restauracích jsou obvykle akceptovány platební karty. V každém větším městě či hotelu jsou k dispozici bankomaty.

Téměř na každém rohu jsou k dispozici směnárny, peníze lze vyměnit také v bankách a ve větších hotelech.

Zdraví

Na cestu do Chorvatska není povinné žádné speciální očkování, zdravotnický systém je na vysoké úrovni. Síť a vybavenost lékáren je velice dobrá.

Na území celého Chorvatska teče zpravidla pitná kohoutková voda.


Cestovní pojištění

Ke všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat. Vždy pro vás máme to pravé pojištění přesně na míru. Spolupracujeme pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou. Stačí nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro Vaši cestu.

více o cestovním pojištění

Cestovní doklady

Chorvatsko je členem Evropské unie, víza nejsou třeba. Občané České republiky mohou při pobytu kratším 3 měsíců na území země vstupovat bez zvláštních omezení a potvrzení. Každý cestující je povinen být držitelem a předložit cestovní pas ČR nebo občanský průkaz ČR. Při cestě motorovým vozidlem může být od občanů ČR požadován platný řidičský průkaz, technický průkaz od motorového vozidla a zelená karta. V případě cesty do destinace zapůjčeným vozidlem se doporučuje mít při sobě písemný souhlas vlastníka s použitím vozidla.

Doprava

Silniční síť v Chorvatsku je na vysoké úrovni, země je tedy dostupná nejen letecky, ale i autem, což využívá většina turistů. Autobusová síť je zde hustá a spojení mezi jednotlivými letovisky na pevnině i na ostrovech funguje velice dobře.

Poměrně jednoduše jde v Chorvatsku cestovat i vlakem. Ostrovy s pevninou a mezi sebou navzájem spojuje velký počet trajektových a lodních linek. Ve větších městech a letoviscích je mimo jiné k dispozici taxislužba.