V Turecku se sny o pohádkové dovolené stávají skutečností. Je libo relaxace na nádherně zlatavých písečných plážích s vychlazeným drinkem v ruce, či snad průzkum oslnivých historických památek nebo kochání se úchvatnou přírodou? Pokud ano, Turecko je pro vás tou pravou trefou do černého. A to zdaleka není vše, co může tato rozličná exotická země nabídnout. Neváhejte proto již ani vteřinu a vyberte si u nás dovolenou v Turecku dle vašich představ ještě dnes.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O TURECKU


Turecko je transkontinentální země, která se rozkládá většinově v Asii (poloostrov Malá Asie, neboli Anatolie) a v Evropě (malý cíp na Balkánském poloostrově). Sousedí s 8 zeměmi (Gruzie, Arménie, Ázerbajdžán, Írán, Irák, Sýrie, na evropské straně pak s Řeckem a Bulharskem). Turecko tedy leží na poloostrově Anatolie, přičemž větší polovina obvodu je omývána mořem, konkrétně Středozemním mořem (jih), Egejským mořem (západ) a Černým mořem (sever).

Hlavní město:
Ankara
Nejlidnatější/největší město:
Istanbul, nejlidnatější město v Evropě, 3. největší rozlohou
Počet obyvatel:
cca 83 mil., téměř ¾ obyvatel jsou etničtí Turci, největší neturecké etnikum tvoří Kurdové
Rozloha:
783 356 km2
Časový posun:
letní čas +2 h, zimní čas +3 h
Jazyk:
turečtina
Náboženství:
islám
Měna:
turecká lira, TRY (1 EUR = 4,560 TRY, 1 CZK = 0,179 TRY)

Turecko je státním zřízením republika, které v nedávné době prošlo vážnými politickými otřesy, v současnosti je ale situace stabilizovaná. V roce 2017 byla situace zcela klidná a Turecko se opět zařadilo mezi jednu z nejnavštěvovanějších zemí světa vůbec. Navíc moře, tedy cíl letních cestovatelů, je na západě země. Právě západ země je naprosto bezpečný, naopak východ (hlavně jihovýchod) Turecka se k návštěvám díky zvýšenému bezpečnostnímu riziku, nedoporučuje navštěvovat vůbec. To však není potřeba ničeho litovat, protože veškeré krásy země se beztak nachází právě na západě země.

V Turecku je většina obyvatel muslimská, nicméně země je sekulární, která ústavně zajišťuje svobodu náboženství. Nábožensky se pokládá za liberální zemi, což je evidentní (i když zjednodušený náhled) např. na oděvu žen, jenž je stejný jak u evropských žen. V některých směrech Turecko bývalo a pořád je mnohem progresivnější než třeba Evropa. Např. ženy tu dostaly volební právo minimálně desetiletí dřív než ve státech západní Evropy jako Francie, Itálie nebo Belgie.

Počasí a podnebí v Turecku


Podnebí kolem západního pobřeží je středomořské s horkými suchými léty a mírně chladnými vlhkými zimami. Na severu, u Černého moře, je podnebí trochu odlišné, oceánské: léta jsou vlhká a zimy chladnější než na západě.

Turecko je poměrně hornatá země, která se postupně od nížinatého západu vyvyšuje až k pětitisícovkám na východu. Nejvyšší hora je Ararat (5 137 m.n.m.), hora sopečného původu, jejíž vrchol je celoročně pokryt sněhem a ledem. Je součástí Arménské vysočiny a je výrazně vyšší než okolní hory, což z Araratu dělá dominantu širokého okolí. Nejkrásnější pohled je na něj údajně z arménského Jerevanu.

Zajímavostí je, že historicky spadal Ararat s pohybujícími se hranicemi na různá správní území, což není nic zvláštního. Že ho má Arménie ve státním znaku a vůbec uznává za hlavní národní symbol, ačkoli už roky na jejich území neleží, to je poněkud raritní. Věhlasný arménský koňak je po hoře taktéž pojmenovaný a na etiketě každé lahve je majestátní sopka vyobrazena.

Zajímavá místa


DOVOLENÁ V DESTINACI

Dovolená v Turecku je v současnosti našimi klienty velmi vyhledávaná a cestovatelé se vracejí nadšení a rádi se do destinace vrací. Právě Turecko totiž nabízí dokonalý poměr cena/kvalita, tzn. že za stejnou cenu jako třeba v Řecku nebo jiných destinacích tu obecně seženete o třídu lepší hotel. Bezpečnostní situace je přitom zcela stabilizovaná a Turkové jsou velice příjemní lidé, což vaši dovolenou pozitivně poznamená.

STAROVĚKKÉ MĚSTO EFESUS
Starověké řecké město na západním pobřeží z 10. století př. n. l. Nachází se tu Artemidin chrám, jeden ze sedmi divů starověkého světa. V Efesu se také nacházel jeden ze sedmi asijských kostelů, které jsou zmíněny v Knize zjevení a pravděpodobně tu byla napsáno Janovo evangelium. Další velkolepou stavbou byla knihovna, která pojala až 25 000 návštěvníků. Naneštěstí bylo město v roce 263 zruinováno nájezdy Gójů.

KONYA
Konya je město v centrálním Turecku, v regionu Anatolie. Pokud se do města vydáte, zajděte do Mevlanova mauzolea a spojte výlet s návštěvou světoznámého archeologického naleziště Çatal Hüyük, které leží jen asi 40 km od Konye. Byly zde nalezeny pozůstatky osídlení z doby asi 7 tisíciletí př. n. l.

MARMARIS
Přímořské letovisko na jihozápadním pobřeží, Marmaris, je oblíbené díky jeho živému tepu. Přístav, kde kotví množství člunů a jachet lemují kopce porostlé borovicemi, což mu dává jedinečný přitažlivý charakter. Vyhledávaná je ulice barů a klubů, Ber Street, kde je rušno především v noci. Drinky jsou tu poměrně drahé, po příjemně líném dnu na pláži ale přijdou vhod.

SIDE MAHALYA
Další z významných archeologických nalezišť a historických dokladů starověkého světa je ve městě Side na pobřeží Středozemního moře (jih Turecka). Najdete tu pozůstatky (na jejich stáří ale ve velice dobrém stavu) amfiteátru, Apollónova chrámu, Afrooditina chrámu, ale také křesťanské baziliky už z byzantského období.

BODRUM
Věhlasné letovisko ležící v jihozápadním „rohu“ Turecka, nedaleko řeckého ostrova Kréta. Bodrum byl osídlen už ve 14. století př. n. l., stál tu další z dalších 7 divů světa, Mausólovo Mauzoleum (právě po Mausólovi a této stavbě je také obecný název „mauzoleum“)n narodil se tu významný řecký historik a „Otec dějepisu“ Hérodotos. Ruiny mauzolea přestavěli v 15. Století křižáčtí rytíři na hrad, který zde stojí dodnes.

Gastronomie


V Turecku se střetávají vlivy Středomoří, Balkánu, arabské kuchyně a ze severu kuchyně Kavkazu. Historicky se kořeny označují názvem osmanská kuchyně. Typické jsou türlü (dušená zelenina), kofty (masové koule), tolmy (mleté kořeněné maso v zavinuté ve vinném listu), burek (různě plněné filo těsto), pilaf (rýžový nebo bulgur základ vařený ve vývaru, se zeleninou, masem, případně i ovocem a ořechy).

V některých regionech je typický způsob servírování variací drobného občerstvení (způsob a účel podobný španělskému tapas), který se podává k alkoholickým nápojům, resp. jako společenská událost, kdy se počítá s delším popíjením alkoholických nápojů.
Signifikantní ingredience jsou baklažány, papriky, rajčata, rýže, ryby, cibule, česnek, jogurt, čočka, fazole, brambory, ořechy aj. Mají samozřejmě svá typická koření, která jsou typická dále spíše na východ, v arabském světě. Hojně se používá také oregano, typické ve středozemí. Z masa pak to, co ostatní arabské země: jehněčí, hovězí a ryby.

Zdraví


Česká republika má s Tureckem smlouvu o sociálním a zdravotním pojištění, což znamená bezplatnou péči, respektive proplacení po návratu z dovolené. Před odjezdem si proto zajistěte formulář "CZ/TR 111", který je pro zpětnou refundaci nezbytný. Jako ostatně všude i v Turecko doporučujeme cestovatelům v případě potřeby využít soukromě kliniky, které mají vyšší úroveň. Státní nemocnice jsou však také na vysoké úrovni.

Měna a nakupování


Smlouvání je v Turecku běžnou záležitostí, teda aspoň na trzích, v supermarketech to samozřejmě nefunguje. Obchodníci jsou nadmíru příjemní, obzvláště v porovnání s těmi českými, může se ale stát, že se vám smlouvací byznys prodraží, pokud neznáte přibližné ceny zboží. Neděste se, že prodávající běžně nabídne vyšší cenu, to je jedno z pravidel smlouvání, jež byste měli znát.
Artikly, jimiž Turecko vyniká, jsou koberce, kožené zboží a šperky (zlaté i stříbrné), které jsou v Turecku o poznání levnější než v jiných zemích.

Cestovní pojištěníKe všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat. Vždy pro vás máme to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené.

Doprava


Většina z nás asi stereotypně řadí Turecko mezi východní země a s tím si také představuje nižší úroveň cestování než u nás. Turecko je obrovské, záleží tedy na regionu, nicméně západ, kam se nejspíš vydáte, má komfort veřejné dopravy srovnatelný, ne-li vyšší, než jsme zvyklí z České republiky. Dálkové autobusové spoje mají svého stevarda a většinou dostanete občerstvení, čaj nebo kávu a něco k zakousnutí.

Na kratší vzdálenosti tu fungují dodávky, tzv. dolmuše (v bývalých sovětských zemích je obdobou maršutka), které nemají pevně stanovený jízdní řád ani zastávky; jedou většinou, až se naplní a mávnutím si je zastavíte, kdekoliv sami chcete.