Průměrné teploty v Bulharsku


Bulharsko lze nejlépe popsat jeho neznámějšími letovisky – Slunečné pobřeží a Zlaté písky. Dlouhé, zlatavě se třpytící pláže omývané krásně čistým mořem, na jehož hladině se odráží zlaté paprsky slunce. K tomu si ještě připočtěte bohatou historii, nevšední bulharskou kuchyni a kvalitní služby. Že vám to zní trochu jako ráj na zemi? Nejste daleko od pravdy a Bulharsko k tomu všemu není vlastně vůbec daleko od nás. Vyberte si z naší široké nabídky hotelů a vydejte se na perfektní dovolenou do Bulharska přesvědčit sami.


ZÁKLADNÍ INFORMACE O BULHARSKU

Bulharsko stále ještě patří mezi rozvojové země, turistický ruch je tu ale už několik let v rozpuku a návštěvníci konečně objevují krásy zemí, které od té naší leží východním směrem. Severní hranici, hranici s Rumunskem, tvoří řeka Dunaj. Západ omývá Černé moře, západní sousedé jsou Srbsko a Makedonie, na jihu pak Řecko a Turecko. Bulharsko je země, která je geograficky velmi členitá. Zmíněné Černé moře určuje ráz krajiny a klimatu na západě a také to, že se tu v letních měsících sjíždějí turisti z celé Evropy i z bližší části Asie. Administrativně je Bulharsko členěno do 28 celků. Sever země pokrývají horské celky, hornatý je také jihozápad, kde se nachází i druhé nejvyšší pohoří Bulharska a v zimě velmi vyhledávané pohoří Pirin. Nejvyšší hora je Musala s výškou 2 925 m v pohoří Rila, které leží jižním směrem necelých 100 km od hlavního města Sofie.

Hlavní město:
Sofie
Počet obyvatel:
7,3 mil.
Rozloha:
110 994 km2
Časový posun:
+2 hod. (zimní čas), +3 hod. (letní čas)
Jazyk:
bulharština
Náboženství:
pravoslaví (85 %), islám (13 %), katolicismus (2 %)
Měna:
lev (1 GBN=13,13 CZK)

Bulharsko je v současné době pro naše klienty jednou z nejvyhledávanějších letních destinací pro first i last minutové zájezdy. Vzhledem k tomu, že je blízko (let trvá asi jen 2 hodiny), je to místo jako stvořené pro letní dovolenou s celou rodinou, včetně malých dětí. Charakter bulharského pobřeží je takový, jaká je geografie. Tam, kam zasahují hory, je pobřeží lemováno vysokými skalami, jinde jsou dlouhé písčité pláže.Vyhlášené turistické místa jsou Sozopol, Nesebar, Zlaté Písky, Slunečné pobřeží, Primorsko, Albena, Varna, Burgas, Kranevo a Balčik.

Počasí a podnebí v BulharskuKlima je v Bulharsku typické pro kontinentální Evropu, tedy podobné jako u nás: horká léta, studené zimy a 2 přechodná období. Průměrná teplota je 8 °C na severu a 11 °C na jihu země.další regiony
Sveti Vlas   Albena   Nessebar   Djuni   Pomorie   PrimorskoZajímavá místa


VARNA
Město plné chrámů a kostelíků. Dominantou je katedrála Nanebevzetí na náměstí Metropolia Simeona. Ojedinělá je kašna u Arménského kostela, ze které na povrch vyvěrá horký pramen.

ALBENA
Albena leží cca 30 km severně od Varny. Toto moderní letovisko návštěvníci vyhledávají zejména díky rozlehlé, 6 km dlouhé pláži s jemným zlatým pískem a pozvolným vstupem do moře vhodným pro dětské radovánky a s bohatou nabídkou vodních sportů.

NESSEBAR
Historické městečko je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO již od roku 1983. Tento architektonický unikát na pobřeží Černého moře vás nadchne zejména svou tradiční zástavbou dvoupatrových dřevěných domků uspořádaných v úzkých uličkách. Novější část Nessebaru slouží jako přímořské letovisko.

ZLATÉ PÍSKY
Turistický resort Zlaté Písky získal za svou 4 kilometry dlouhou pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře prestižní ocenění „Modrá vlajka“ a nabízí tak ideální podmínky pro rodiny s dětmi. Pobřežní promenáda je lemována řadou restaurací, barů, diskoték, obchodů a obchůdků.

SLUNEČNÉ POBŘEŽÍ
Slunečné pobřeží je nejvýznamnější bulharské černomořské letovisko, které leží asi 35 km severně od Burgasu, nad Burgaským zálivem. Jedná se o víc jak 8 km dlouhou, velmi širokou pláž s jemným zlatavým pískem, která se také pyšní oceněním Modré vlajky (uděluje se za čistotu).

PRIMORSKO
Primorsko je u českých turistů velmi oblíbeným letoviskem. Nachází se na malém poloostrově v jižní části Bulharska asi 52 km od Burgasu. Naleznete zde krásné hotely, dlouhé písečné pláže a samozřejmostí je velký výběr restaurací, barů a obchůdků za velmi přijatelné ceny.

>>Nahoru


Gastronomie


Místní kuchyně je velmi bohatá a dá se označit za vlajkovou pro jihovýchodní Evropu. Míchá se v ní vlivy blízkého východu, centrální Evropy (potažmo typických rysů kuchyně bývalých sovětských států) a vlivy kuchyně přímořské země.
Z kuchyně blízkého východu se do té bulharské propsaly např. kofty (kořeněné masové kuličky), musaka, ze sladkého baklava a chalva. Stejně jako v Řecku se hojně používá filo těsto, z ruské strany pak dědictví mas grilovaných na jehle. Místní kuchyně je také bohatá na zeleninu. Typické jsou i různé polévky, např. studená polévka tarator (opět vliv z blízkého východu), což je jogurtová polévka s okurkou, česnekem, koprem a vlašskými ořechy. Aby splnila účel v horkých letních dnech, může se podávat i s ledem.
„Klasika“, která musí být na jídelním lístku leckteré restaurace, šopský salát, pochází právě zz Bulharska, z okolí Sofie.


Zdraví


Do Bulharska není potřeba zajišťovat žádné očkování, ani se žádné nedoporučuje. Pozor si dejte na kontakt se zvířaty, jako ostatně vždy a všude, pokud zevrubně neznáte místní poměry. Voda je téměř všude pitná, vezměte ale v potaz svou vlastní toleranci vůči vodě a obecně i potravinách, na které nejste zvyklí.
V bulharsku je platná kartička pojištěnce EU.


Měna a nakupování


Bulharsko je velmi levná země, dovolená s celou rodinou vás tedy nebude stát celé jmění. Stejně jako v ostatních zemích východní Evropy jsou i tady typická tržiště s jedinečnou tepající atmosférou. Pozor si dejte na krádeže, ať už finančních obnosů nebo vykrádání aut. Zvláště na vrcholu sezony tady drobná kriminalita prudce roste, nenoste tedy peníze, ani auta na nestřežených místech.
Měna je bulharský lev, přičemž 1 lev je asi 13,13 CZK (aktuální v roce 2017). Lev směníte bez jakýchkoli problémů i v českých směnárnách, pokud to necháte až přímo na místo, vyberte si solidní směnárny a banky.
Cestovní pojištěníKe všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat. Vždy pro vás máme to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené.

Doprava


Pokud se vydáte do Bulharska autem, mějte na paměti, že síť silnic je histá, nicméně jejich stav je velmi špatný. Dbejte proto zvýšené opatrnosti. Dbejte také pozor, abyste nenechávali auto mimo dohled váš nebo někoho jiného. Vykrádání aut tu vůbec není ojedinělé.
Spolehlivým dopravním prostředkem jsou v Bulharksu autobusy, které provozuje spousta podniků, ceny jsou tedy velice příznivé. Na autobusových nádražích je typický „zmatek“, tzn. nejsou tu systematické jízdní řády a odjezdy/příjezdy, nicméně charakteristický velký počet zaměstnanců, kteří už vás navedou tam, kam chcete.
Meziměstská doprava vlakem je ještě levnější než autobusová, standard pohodlí je ale nižší než jsme zvyklí v České republice.
Ve větších městech je síť hromadné dopravy, která je obecně levnější než u nás. Lístek si označujete vždy na jednu konkrétní nepřetržitou jízdu. Lze také koupit jízdenky na delší časová období, např. na celý den. Dle infrastruktury konkrétního města se můžete svézt tramvají, trolejbusem nebo autobusem. V Sofii je také metro. Vozy jsou spíše starší výroby, což městům vtiskuje správnou romantickou retro atmosféru.