Dovolená Egypt


Egypt je nejstarší stát na světě a je označován za kolébku starověké civilizace. Nachází se v severní Africe a z části na Sinajském poloostrově. Egypt tvoří významnou spojnici mezi Evropou, Afrikou a Asií. Povrch Egypta z 95 % tvoří poušť – východní část Sahary. Jedinou řekou v Egyptě je známý a mnoha příběhy opředený Nil. Turisty především láká bezpočet unikátních historických památek, které přečkaly staletí a jsou pro nás svědky minulosti. Mezi největší atraktivity se zajisté řadí pyramidy v Gíze, Luxor nebo Údolí králů.
Vzhledem k egyptskému klimatu, relativně blízké poloze a široké nabídce hotelových komplexů různých cenových kategorií patří Egypt k oblíbeným destinacím vhodným pro dovolenou u moře v průběhu celého roku.

Oblíbené hotely v Egyptě

Egypt –Brána do Afriky


Egypt je domovem faraonů, monumentálních starověkých památek, jednoho ze sedmi divů světa a obyvatel s neobyčejně bohatou kulturou a historií. Plavba po nejdelší africké řece Nil s výhledem na působivé starověké památky je nezapomenutelný zážitek, stejně jako východ nebo západ slunce na Sahaře, poušti zalité tisíci slunečními paprsky. Egypt leží na břehu dvou moří, Středozemního a Rudého, se zlatými plážemi a s úžasným podmořským životem s korálovými útesy, což dělá z Egypta jednu z nejkrásnějších destinací pro potápění a šnorchlování. Hlavní egyptskou atrakcí jsou samozřejmě pyramidy, ale i množství dalších historických památek: Údolí králů nedaleko Luxoru, Egyptské muzeum v Káhiře, Pyramidy a Velká sfinga v Gíze aj.
Tradiční egyptská kuchyně je kuchyní arabskou, je z ní tedy vyloučeno vepřové maso a alkohol. Základem egyptské kuchyně je rýže, pšenice, různé druhy zeleniny a masa. Oblíbené je skopové, kozí a jehněčí, drůbež, kachny, husy, holubi, křepelky a čerstvé ryby.
Na návštěvníky Egypta čekají energičtí, osobití a přátelští lidé. V zemi je však třeba respektovat místní zvyklosti a způsob života. K tomu patří mimo jiné volnější tempo místních obyvatel, decentní oblečení, a to zejména při návštěvách mešit přístupných veřejnosti a při cestě do tradičních oblastí. Platí také zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O REGIONU


Egypt – oficiální název Egyptská arabská republika. Státním zřízením je republika v čele s prezidentem, Egypt jako samostatný stát vznikl roku 1922, dříve byl pod nadvládou Británie.
Hlavní město Egypta – Káhira, s cca 12 miliony obyvateli je zároveň i městem nejlidnatějším
Počet obyvatel – cca 75 milionů
Rozloha – cca 1 000 000 km2. 96 % rozlohy tvoří poušť, 2,6 % hospodářská půda a 0,8 % vodní plocha.

PRAKTICKÉ INFORMACE


Klima – charakteristické je suché subtropické podnebí. Zima je zde oproti České republice velmi mírná (okolo 29 °C) a léto horké (40–50 °C). Sluníčko má velkou sílu, noci jsou naopak chladné a mezi dnem a nocí jsou velké teplotní rozdíly. Je tedy třeba se na tyto podmínky patřičně vybavit.
Jazyk – arabština (oficiální), dá se zde domluvit i anglicky
Časový posun – letní čas +0 h, zimní čas +1 h
Doba letu – cca 4,5 h
Očkování a zdraví – v případě potřeby doporučujeme využívat služeb soukromých klinik spíše než státních, protože rozdíl v jejich kvalitě je značný. Není vyžadováno žádné očkování, doporučuje se proti žloutence typu A a B.
Měna/použití platebních karet – egyptská libra (1 EUR = 21,745 EGP, 1 CZK = 0,857 EGP). Platit lze v egyptských librách, v dolarech nebo eurech, v tomto případě jen pozor na směnný kurz, který nemusí být příliš výhodný. Stejně jako v jiných arabských zemích je i pro Egypt charakteristické smlouvání. Počáteční cena může být významně vyšší než cena nákupní, za úspěch se považuje nákup za polovinu původní ceny.
Elektrické zařízení – el. napětí je 220 V, zástrčky jsou tvořeny dvěma kulatými vstupy, nabíjení telefonů, fotoaparátů apod. tedy není problém. Na tříkolíkové zástrčky potřebujete adaptér.
Suvenýry – šperky a výrobky ze zlata, mědi, mosazi, předměty ze dřeva, mramoru či alabastru, parfémy nejrůznějších vůní, papyrové obrazy anebo exotická koření.
Mobilní telefony/internet – země je dobře pokrytá signálem mobilních operátorů, telefonovat se dá také z tel. automatů. Ve větších městech jsou internetové kavárny a většina hotelů disponuje připojením k WiFi.
Spropitné – tzv. bakšiš, stejně jako i v ostatních arabských zemích se i tu platí bakšišné, se kterým pracovníci služeb bez výjimky počítají. Neposkytnutí bakšiše se pravděpodobně odrazí na kvalitě poskytnutých služeb. V restauracích nechávejte min. 10 % z utracené částky, pokojským, poslíčkům, taxikářům apod. také nechávejte drobnou odměnu.
Doprava – v egyptských městech funguje státní hromadná autobusová doprava. Pro Evropana neznalého místních poměrů a jazyka však může být tento způsob cestování značně komplikovaný. Turistům je doporučováno využít služeb relativně levných taxi a soukromých mikrobusů.
Víza / vstupní formality – občané ČR cestující do Egyptské arabské republiky musí mít platný pas minimálně 6 měsíců od data vstupu do EAR.
Důležité kontakty – Velvyslanectví Káhira
web: www.mzv.cz/cairo
tel.: + 20 2 3333 9701 (operátor) + 20 2 3333 9702 (sekretariát velvyslance)
adresa: 4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo
Upozornění – zvýšeného respektu k islámské kultuře dbejte především v období Ramadánu

REGIONY v EGYPTĚ

TIPY NA VÝLETY


Pyramidy v Gíze – pyramidy a sfinga v Gíze jsou zlatým hřebem návštěvy Egypta. Tyto starověké památky patří mezi sedm divů světa. Nad pohřebištěm pyramid faraonů bdí obrovská Sfinga, která byla vytesána z jednoho bloku kamene.
Plavba po Nilu – řeka Nil napájí Egypt od jihu k severu. Krásu a význam řeky a také některé starobylé památky je možno nejlépe ocenit z paluby lodi.
Pouštní safari – Egypt jinýma očima se dá pozorovat na cestě po poušti, a to buď z terénního vozidla, nebo na zádech velblouda. Na výpravě jsou k vidění mimo jiné úžasné pouštní formace a duny.
Egyptské muzeum v Káhiře – více než 100 sálů naplněných poklady, mezi které patří zlaté šperky, umělecké předměty a artefakty nalezené ve slavné hrobce krále Tutanchamona, mumie faraonů a mnohé další cennosti. Impozantní sbírky muzea patří mezi nejvýznamnější svého druhu na světě.
Thébské hrobky v Údolí králů v Luxoru – pohřebiště vzniklo v době, kdy již faraoni nechtěli být nadále pohřbíváni v pyramidách. Hrobky, které byly kdysi plné pokladů, jsou vyzdobené tajemnými nápisy usnadňujícími pochovanému přechod do posmrtného života. Výzdoba hrobek králů, princů, šlechty a dalších smrtelníků vypovídá o životě ve starověkém Egyptě.
Hora Sinaj a klášter svaté Kateřiny– nejposvátnější hora na Sinajském poloostrově, nejvýznamnější poutní místo pro židy, muslimy i křesťany s úžasným výhledem na okolní vrcholy. Klášter svaté Kateřiny stojí na úpatí hory, působí mysticky a je opředen legendami. Dle jedné z nich právě zde, jak říká Bible, Mojžíš viděl hořící keř a obdržel desatero přikázání.
Chrámy v Karnaku – série chrámů a svatyní, ve kterých stále pracují archeologové, patří mezi největší náboženské komplexy na světě. Chrámy se nachází na místě starověkých Théb. Chrámy jsou zasvěceny egyptské božské trojici a byly zkrášlovány přes tisíc let.