Dovolená Kypr


Perla Středozemí, kterou si zamilují i ti nejnáročnější klienti. Skvělou dovolenou zde však prožijí i rodiče s malými dětmi. Pobřeží Kypru je lemované nádhernými plážemi. Pokud vás omrzí lenošení na pláži, vydejte se na pěší nebo cyklistickou túru. Na Kypru je rozhodně co poznávat.

Oblíbené hotely na Kypru

Kypr - Ostrov lávy a bohyně Afrodité


Zlatý písek a Slunce, uhrančivé útesy, průzračné moře a otisk starobylé bohaté kultury. To je Kypr, místo jako stvořené pro letní dovolenou. Jakožto třetí největší ostrov Středozemního moře se pyšní až 320 slunečnými dny za rok a především nejčistšími plážemi a vodou, za což několik let po sobě získal ocenění Modrá vlajka.
Název ostrova je odvozen od mědi (cuprum), což je jeden z nejvýznamnějších místních zdrojů a těžil se tu již v období Římské říše. Kultura ostrova má velmi hluboké kořeny a je mimořádně bohatá. Kypr byl součástí antického Řecka, narodil se tu např. Zénón z Kitia, zakladatel stoicismu. Kypru se dařilo vyhýbat válkám až do poloviny 12. století a byl to ekonomicky výborně prosperující ostrov. Pak se jej zmocnili křižáci, kteří pak ostrov ovládali celé tři století, až stát prodali Benátkám. 1571–1878 spadal ostrov pod Osmanskou říši, až získali Britové. Britskou kolonií byl Kypr do 1960. Od té doby je Kyperská republika oficiálně samostatná, ovšem fakticky padá polovina ostrova pod tureckou správu.
Menší polovina ostrova (severovýchodní) je formálně spravována Tureckem, ačkoli území nikdy žádný jiný stát neuznal jako samostatný. Na zbytku žijí kyperští Řekové.
Neobyčejně výborná je místní kuchyně, zdravá, lehká a přitom plná rozmanitých podmanivých chutí. Je velmi blízká kuchyni řecká se silnými vlivy blízkého východu a také vlivy britské kuchyně (až do poloviny 20. Století byl Kapr britskou kolonií). Typické je pečené skopové, tzatziki, souvlaki, gyros, humus apod. Typicky kyperský je sýr halloumi.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Hlavní město – Nikósie (Lefkosía)
Víza/vstupní formality – jižní část Kypru patří od roku 2004 mezi státy Evropské unie, ke vstupu tedy stačí platný občanský průkaz. Pro vstup do severní části ostrova je potřeba pas platný ještě dalších 6 měsíců od doby vstupu.
Jazyk – řečtina, turečtina.
Měna/použití platebních karet – Kyperská republika patří do eurozóny, platí se tu tedy eurem. Banky jsou tu spolehlivé a lze v nich směnit většinu měn. Bankomaty jsou v jižní části ostrova ve všech větších městech a turistických letoviscích.
Časový posun – +1 hodina v létě i v zimě
Doba letu z Prahy – cca 2 hodiny 50 minut
Elektrické napětí – 240 V, zásuvky britského typu, budete potřebovat adaptér.
Mobilní telefony/internet – ve většině hotelů je bezdrátové připojení, stejně jako v restauracích a barech. Pokrytí mobilním signálem je dobré.
Pronájem automobilu – cestovní autem je ideální způsob, jak objevit krásy ostrova. Auto lze půjčit na místě, lepší je však objednat auto předem online.
Suvenýry – výrobky z kůže a tkanin (záclony a ubrusy), keramika, měděné a stříbrné výrobky (zejména filigrán). Především však slavné ručně vyráběné krajkové výšivky Lefkaritika
Spropitné – 10% spropitné bývá v některých restauracích již zahrnuto v účtu. Většinou je však dobrovolné. Všeobecná etiketa doporučuje odměňovat dobré služby sumou alespoň 10 % z utracené částky.
Očkování a zdraví – na Kypru je pitná voda bez toxikologické nebo bakteriální infekce. Cestovatelům s citlivým zažíváním doporučujeme tak či tak pít raději vodu převařenou. Není potřeba žádné očkování. Ve veřejných zdravotnických zařízeních vám bude poskytnuta péče zdarma po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění („modrá kartička“). Lékařská péče je na vysoké úrovni, většina personálu mluví také anglicky.
Důležité kontakty – Honorární konzulát Limassol
e-mail: limassol@honorary.mzv.cz
tel.: +357 225 919 00
adresa: 28, Eptanisou Str., Nicolaou+Zavos Center, Off. 101, 3100 Agios Nicolaos Limassol

LETOVISKA na Kypru


Limassol

největší a nejvýznamnější přístav na Kypru a zároveň letovisko, kam míří nejvíce turistů. Je to moderní živé letovisko s velkou nabídkou variabilních aktivit. Na své si přijdou mladí dobrodruzi, rodiny s dětmi i starší klienti. Písčité a oblázkové pláže mají pozvolný vstup do moře. Sjíždí se sem milovníci potápění, protože tu mají být jedny z nejlepších podmínek ve Středozemí. V okolí je navíc spousta historických památek, např. starověké archeologické naleziště Kourion s Apollonovou svatyní a divadlem.

Pissouri

na jihozápadním pobřeží leží poklidnější letovisko Pissouri s širokou oblázkovo-písčitou pláží. Oproti klasickým letoviskům přeplněným turisty je Pissouri menší historická vesnička na úpatí kopce. Najdete tu typické kamenné domy, klášter, náměstí poseté květinami a tavernami. Turisté sem přijíždí za vodními sporty, ale především za klidem, který najdete v pokojných zátokách. Je zde dobré spojení do hlavního turistického střediska, Limassol.

Larnaka

další důležitý přístav, přezdívaný kyperská brána. V Larnace je také letiště, je to tedy důležitý dopravní uzel ostrova. V okolí jsou dlouhé kilometry pláží s průzračnou mořskou vodou, pobřeží poseto bary a tavernami, v centru města muzea, kostely a pozůstatky starobylého města Kition, nad nímž bylo centrum novodobého města Larnaka vystavěno. Pořádá se tu také několik festivalů tance a hudby. Skvělé podmínky sou tu také pro vodní sporty.

Protaras

k nejnavštěvovanějším letoviskům patří Protaras. Nachází se tu totiž údajně nejkrásnější kyperská pláž, tzv. pláž pod fíkovníkem (Fig Tree Beach). Mimo to je tu nepřeberné množství možností, jak příjemně strávit čas: taverny, pěší turistika, cykloturistika, historické a přírodní krásy a bujarý noční život.


TIPY NA VÝLETY

Coral Bay (Korálová zátoka) – zlaté písky, mělká průzračná voda a vápencový mys. Zátoka leží na západním členitém pobřeží a patří k nejkrásnějším místům z celého Kypru. Pobřeží je klidné a je ideální pro odpočinek i s menšími dětmi.
Kato Pafos archeologický park + Hrad Pafos – taktéž na západním pobřeží leží dnes čtyřicetitisícové město Pafos. Měla se tu narodit bohyně Afrodité. Bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO, jelikož je tu dochována spousta starověkých památek. Z Afroditiny skály je nebývale krásný výhled na útesy vybíhající do tyrkysového moře. Za návštěvu stojí také pevnost Pafos, která sloužila jako obrana přístavu. Město Pafos bylo v roce 2017 evropským městem kultury.
Královské hrobky – jen asi 2 km od Pafosu leží nádherné hrobky. Nejsou tu však pohřbeni členové královské rodiny, jak by se z názvu mohlo zdát. Svůj název místo získalo právě kvůli své nádheře a velkoleposti. Hrobky jsou mistrně vytesány do kamene a pro svou značnou řemeslnou krásu jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.
Nissi Beach – 500 m dlouhá pláž s tím nejjemnějším bílým pískem. Dokonalé místo pro procházky za svítání nebo při západu slunce. Nissi je živá pláž, která si i přes svoji popularitu uchovává panenskou čistotu.
Cyprus Museum – pokud se vydáte do hlavního města ostrova, Nikósii, navštivte kyperské národní muzeum. Je tu uloženo úctyhodné množství unikátních dokladů z období antiky. Expozice jsou výborně uspořádány a dokumentují nejstarší historii Kypru.