Es wurden keine Angebote gefunden..


Dovolená na Maltě

Malta, Gozo, Comino a neobydlené ostrůvky Cominotto, Paul´s island a Filfla tvoří souostroví s dlouhou a barvitou historií, jež leží v srdci Středozemního moře. Maltské pobřeží omývá průzračně čisté, prý nejteplejší moře v Evropě. Maltské pobřeží je velice různorodé, jsou zde pláže se zlatým či rudým pískem, modré laguny, skalnaté pobřeží i pláže s oblázky. Celkově je na Maltě 12 pláží označených Modrou vlajkou.

Středozemní moře zde nabízí ideální podmínky pro odpočinek na pláži a koupání, k dispozici je zde také množství vodních sportů jako jízda na vodních skútrech nebo na vodních lyžích. Díky atraktivní podmořské fauně a flóře a výjimečné čistotě a výborné viditelnosti v moři patří Malta mezi oblíbený cíl potápěčů a zájemců o šnorchlování. Vítr, který ostrovem profukuje, tvoří skvělé podmínky pro windsurfing a plachtění.

Zdejší malebná krajina a množství zajímavých měst láká k procházkám a výletům po ostrově. Navštívit můžete tajuplné jeskyně, historická centra měst, rybářské vesničky či se jen tak projít podél pobřeží a pokochat se bílými útesy. Malta je také kulturním centrem, kde se pořádají různé festivaly, koncerty a závody. Tyto atraktivity a mnoho dalších lákadel řadí Maltu mezi oblíbený cíl návštěvníků z celého světa.

Oblíbené hotely na Maltě

Základní informace o Maltě


Hlavní město Malty: Valletta s cca 9 000 obyvateli
Počet obyvatel: cca 420 000
Rozloha: cca 316 km2
Jazyk: maltština a angličtina, mnoho obyvatel hovoří také italsky

Časový posun: letní i zimní čas +0 h
Náboženství: cca 98 % obyvatel vyznává římskokatolickou víru
EU: členem od roku 2004
Měna: Euro (1 EUR = cca 26 Kč)
Doba letu: 2 h 30 m

Oblíbené regiony na Maltě

Ostrov Malta

Malta

Malta je největší ze třech hlavních ostrovů na Maltě. Nachází se zde udržované pláže, nad písečnými převládají ty kamenité. Pro potápěče tu je ráj díky průzračné vodě, rozmanité fauně a flóře a podmořským jeskyním. Turisté sem také míří do hlavního města Valletta zapsaného na seznamu UNESCO.

Trajekt připlouvající k ostrovu Gozo na Maltě

Gozo

Ostrov Gozo se nachází pouhých 25 minut plavby z Malty. Turisté sem míří za poklidnou atmosférou, venkovským šarmem, procházkami přírodou, historickými stavbami a čistým mořem.

Letecký pohled na ostrov Comino na Maltě

Comino

Comino je nejmenší z obydlených ostrovů na Maltě. Je to ostrov koupání, a proto sem míří hlavně milovníci vodních sportů. K ostrovu Comino patří i známá Modrá laguna.

Počasí a podnebí na Maltě


Na Maltě je středomořské klima, léto je slunečné, horké a suché s výjimečnými srážkami. V červenci a srpnu teploty dosahují nad 35 ºC, teplota moře bývá kolem 25 ºC. Ostrovem profukuje vítr, pocitová teplota se tedy zdá nižší. V zimě jsou na Maltě příjemné teploty, které se pohybují kolem 15 ºC, díky častějším srážkám je ostrov zelený a teplota moře neklesá pod 13-15 ºC.

Zajímavá místa na Maltě


Valletta – Valletta je nejmenší evropské hlavní město. Turisté tu poznávají budovu parlamentu, katedrálu sv. Jana, přístav Grand Harbour, Velmistrovský palác či prehistorickou podzemní nekropoli Hypogeum Hal Saflieni. Je to město s jednou z největších koncentrací památek na světě a je zapsané na seznamu UNESCO.
Mdina – Mdinu lze popsat jako elegantní historické město, ve kterém si můžete prohlédnout architektonické skvosty, jako např. katedrálu sv. Pavla, či hradby z doby arabské nadvlády. Město leží uprostřed ostrova a lze ho z dálky spatřit ze všech stran. Dříve Mdina byla hlavním městem ostrova a oblíbeným sídlem maltské aristokracie. Příjemné stinné uličky daly městu přezdívku „tiché město“.
Marsaxlokk – Tato půvabná rybářská vesnička je snad nejvyhledávanějším turistickým místem v zemi. Fotografům totiž nabízí možnost vynikajících záběrů. Stačí si vybrat, zda upnete svou pozornost na pestrobarevné rybářské loďky, tradiční maltský život či rušné tržiště. Posilnit se pak můžete v jedné z mnoha rybích restaurací.
Chrámy Hagar Qim a Mnaidra – Působivé megalitické chrámy patří mezi nejzachovalejší z maltských prehistorických památek. Stojí osamoceny v krajině na vrcholu útesu s výhledem na ostrov Filfla.
Gozo – Gozo je druhý největší maltský ostrov. Kromě hlavního města Victoria s dominantní citadelou turistům nabízí i úchvatné přírodní scenérie, např. u Dweira Bay. Dalšími atraktivitami jsou bájná jeskyně Kalypsó, působivý přístav Mgarr či megalitický chrámový komplex Ggantija.

Gastronomie


Maltskou kuchyni tvoří kombinace čerstvých středomořských surovin, vlivů kuchyní maltských sousedů a dobyvatelů a radosti ze života. Základem maltské gastronomie je ovoce a zelenina, nespočet druhů ryb, králičí maso, ovčí a kozí sýry, maltský med a nejrůznější druhy bylinek. Maltskou kuchyni ovlivňují recepty z Itálie, Francie, Blízkého východu a okrajově z Británie. K místním specialitám patří nakládané ovoce a zelenina, ovocné marmelády a zeleninové směsi. Určitě byste měli ochutnat i tzv. pastizzi, které nakoupíte v každé pekárně. Jedná se o teplé taštičky z listového těsta, které jsou naplněné různými přísadami, např. špenátem, čerstvým sýrem, šunkou, houbami apod. K jídlu se zde pije voda, citrusová limonáda, bílá a červená vína z maltských vinic nebo místní pivo Cisk.

Měna a nakupování


V destinaci se platí měnou Euro, v hotelech a restauracích jsou relativně běžně akceptovány platební karty a v každém větším městě či hotelu jsou k dispozici bankomaty.
Malta nabízí široké nákupní možnosti různého charakteru, od velkých nákupních center přes obchůdky v letoviscích až po místní tržiště. Oblíbenými dárky či suvenýry z Malty jsou tradiční řemeslné výrobky, především proutěné výrobky, pletené zboží a krajky.

Doprava


Silnice na Maltě jsou smíšené kvality, některé jsou nové, mnohé původní. Na rozdíl od ČR se na Maltě jezdí vlevo! Autopůjčovny jsou v turistických centrech běžně dostupné a k řízení vozidla vám stačí národní řidičský průkaz. Autobusová doprava je v destinaci relativně spolehlivá a spojuje téměř všechna místa. Nicméně je třeba počítat s tím, že je mnohdy nezbytné dát řidiči autobusu pomocí tlačítka Stop vědět, že se chystáte vystoupit, jinak autobus zastávku přejede. Většina autobusů vyjíždí z hlavního autobusového nádraží ve Vallettě a míří do všech částí ostrova. Železnice zde neexistuje. Mezi ostrovy Malta a Gozo jezdí pravidelná trajektová linka. Ve větších městech a letoviscích je k dispozici také taxislužba.

Kam na Maltu létáme


Letiště Malta – Toto letiště je jediné mezinárodní letiště v zemi a nachází se v obci Luqa, cca 9 km od centra hlavního města Valletty. Obsluhuje celé souostroví. Kromě národního dopravce Air Malta tu má základnu i Ryanair. V hlavní sezóně je třeba počítat s přeplněností letiště a dostavit se na letiště s dostatečnou časovou rezervou. WiFi je na letišti k dispozici zdarma. Let z Prahy na Maltu je bez přestupu a trvá cca 2,5 hodiny.

Odkud na Maltu létáme


Níže naleznete seznam letišť, které CK Neckermann využívá při vaší cestě za dovolenou na Maltě.
Letiště Praha – největší letiště ČR, které je celoročně hojně využívané turisty z celého světa. WiFi je zde k dispozici zdarma bez časového omezení. Na letišti můžete parkovat autem nebo se sem poměrně snadno dostanete pražskou dopravou.
Letiště Mnichov – mezinárodní letiště, které je druhým největším letištěm v Německu a jedno z největších letišť na světě, čemuž odpovídá i dopravních ruch a množství turistů, které toto letiště každoročně odbaví. WiFi je zde k dispozici zdarma a bez omezení. Na letiště se z Prahy dostanete za pomocí českých i mezinárodních autobusových společností, které sem pravidelně jezdí.
Letiště Drážďany – letiště je díky své blízkosti s Českou republikou oblíbeným letištěm, snadno se sem dostanete za pomoci autobusových dopravců z Prahy, kteří sem jezdí i několikrát denně a cesta vám bude trvat cca 2,5 hodiny. Jde o menší letiště s relativně malým počtem destinací, na které se létá, málokdy se tak stává, že by na letišti docházelo k větším zpožděním. Na letišti je k dispozici WiFi, připojení je zdarma na 2 hodiny.

Cestovní pojištění

Ke všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat, máme pro vás vždy to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené. Spolupracujeme pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou.
Stačí si nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro vaši dovolenou. Více o pojištění

Sjednejte si cestovní pojištění od ERV

PRAKTICKÉ INFORMACE A KONTAKTY

Očkování a zdraví – Na cestu na Maltu není povinné žádné speciální očkování, doporučeno je očkování proti žloutence typu A a B. Zdravotnický systém je na vysoké úrovni. Síť a vybavenost lékáren je velice dobrá. Kohoutková voda je na Maltě pitná, balená voda je k dispozici v supermarketech, obchodech, restauracích, barech.
Elektrické napětí – El. napětí je 230 V (shodné s ČR). Zásuvky a zástrčky jsou shodné se systémem ve Velké Británii, je tedy potřeba vzít s sebou redukci do zásuvky.
Suvenýry – hrnčířské výrobky, ruční krajky, dečky, šperky (hlavně maltské kříže).
Spropitné – V restauracích nebývá spropitné zahrnuto. Slušností je dát obsluze cca 10 %. V jiných službách stačí 5 %.
Víza/vstupní formality – Malta je členem Evropské unie, víza nejsou třeba. Každý cestující je povinen být držitelem a předložit cestovní pas ČR nebo občanský průkaz ČR.
Příspěvek na životní prostředí – Na Maltě je třeba při příjezdu na hotel uhradit příspěvek na životní prostředí ve výši cca 0,50 EUR/den/os. od 18 let.
Důležité kontakty – Diplomatickou a konzulární působnost pro Maltskou republiku má Velvyslanectví Řím, adresa – Via dei Gracchi 322, 00192 Roma
Tel.: +39 06 360 95 71-3
Fax: +39 06 324 44 66
E-mail: rome@embassy.mzv.cz
Konzulární hodiny pro veřejnost: Po, Út, Čt 10:00 - 12:00

Mohlo by vás také zajímat