Es wurden keine Angebote gefunden..

Dovolená v Portugalsku

Portugalsko leží na pevnině i na mnoha ostrovech. Čítá 13 obydlených ostrovů a asi 125 neobydlených. Mezi nejznámější patří např. Madeira, Porto Santo nebo Azorské ostrovy. Za zmínku stojí i města na kontinentální části, zvláště pak Lisabon, přezdívaný „evropské San Francisco“, Porto nebo Algarve. Pevninou sousedí Portugalsko pouze s jednou zemí: se Španělskem.
V Portugalsku je celkem 18 distriktů (Lisabon, Porto, Faro, Aveiro, Beja, Braga, Braganca, Castelo Branco, Coimbra, Évora, Guarda, Leiria, Portalegre, Santarém, Stúbal, Viana do Castelo, VilaReal a Viseu) a 2 autonomní regiony (Azory a Madeira).

Portugalsko v roce 2017 obhájilo titul Nejlepší evropská destinace v rámci organizace World Travel Awards, a to díky různorodosti krajiny, dobré dopravní infrastruktuře a přívětivosti a laskavosti obyvatel. Oblibu této krásné země potvrzuje zhruba 21 milionů turistů, kteří tuto zemi každoročně navštíví.

Oblíbené hotely v Portugalsku

Základní informace o Portugalsku


Hlavní město: Lisabon
Počet obyvatel: cca 10,8 mil.
Rozloha: 92 391 km2
Jazyk: portugalština
Časový posun: -1 h
Náboženství: křesťanství
Měna: euro (1 EUR = cca 26 Kč)

Oficiální název je Portugalská republika a nachází se na jihozápadním cípu světadílu a jde o nejzápadnější suverénní stát kontinentální Evropy a jediným pevninským sousedem je Španělsko. Portugalsko je jedním z nejstarších států Evropy, na jeho území se vystřídalo mnoho civilizací včetně Féničanů, Keltů nebo Římanů a Arabů. Velkým rozkvětem si země prošla v době zámořské expanze a v počátcích kolonizace, a to například díky Jindřichovi Mořeplavci, průkopníkovi expanze. Mezi známé portugalské mořeplavce se řadí bezpochyby Bartolomeo Dias, který obeplul Mys Dobré naděje a Vasco de Gama, který přistál v Indii. Portugalská republika byla vyhlášena 5. října 1910 a v roce 1986 spolu se Španělskem vstoupila do Evropské unie. Portugalsko je hornatou zemí, známá jsou například pohoří Serra de Noguira, nebo Serra de Sao Mamede. Nejvyšší horou Portugalska je Ponta do Pico s výškou 2 351 metrů nad mořem nacházející se v pohoří Serra da Estrela.


Oblíbené regiony v Portugalsku

Hotelbild

Algarve

Nejčastějším důvodem pro návštěvu Algarve jsou tamní nádherné pláže, které turisté naleznou na celém jižním pobřeží. Na své si zde přijdou i milovníci golfu, na poměrně malém území zde objeví přes 20 golfových hřišť. Ani milovníci historie nezůstanou ošizeni, a to díky krásným vesničkám s maurskou architekturou s kruhovitými komíny a bílými domky, které si dodnes dochovaly svůj osobitý ráz.

Hotelbild

Madeira

Madeira je portugalský ostrov v Atlantickém oceánu. Je to místo s hornatým povrchem, věčně jarním počasím a rozmanitým přírodním bohatstvím. Udělejte si procházku podél vodních kanálů neboli levád. Pokochejte se fialovým vřesem a vavřínovými lesy, které jsou pod ochranou UNESCO.

Počasí a podnebí v Portugalsku


Počasí na pobřeží je ovlivňováno Atlantikem a vlivem proudění Golfského proudu. V průběhu zimního období můžeme v Portugalsku počítat s velmi mírnou zimou, která se vyznačuje srážkami. Teploty jen zřídka klesnou pod 0 °C. Počasí v průběhu letní sezóny je velmi teplé s minimem srážek. Mezi oblíbenou destinaci pak patří Algarve, jehož klima je srovnatelné s podnebím severu Afriky. Průměrná teplota letních měsíců je asi 24 °C.

Zajímavá místa v Portugalsku


Lisabon – Hlavní město Portugalska je Lisabon. Coby architektonický skvost je zařazen na seznam světových památek UNESCO. Při návštěvě Lisabonu nezapomeňte navštívit Belémskou věž, bohatě zdobenou v manuelském stylu, a také majestátní Most 25. dubna, který připomíná proslulý Golden Gate Bridge v San Franciscu.
Porto – Porto je ideální víkendovou destinací. Vydat se tam můžete společně s našimi průvodci na Eurovíkend. Kochat se pak můžete místní architekturou společně s ochutnáváním portského vína, hlavním lákadlem tohoto města. Jedna z nejkrásnějších čtvrtí je Riberia, nacházející se blízko řeky Douro. Za návštěvu pak stojí také výjimečně krásná stavba, knihovna Livralia Lello nebo nádraží Sao Bento.
Coimbra – Coimbrou se nese studentská atmosféra, protože se jedná o jedno z největších studentských měst Portugalska. Život města se proto vyznačuje především studentskými aktivitami a akcemi. Při objevování krás místních památek, např. katedrály Sé Velha nebo Manga Garden, nejednou narazíte na tajemné a romantické historky o zamilované dvojici Pedru a Inés, portugalském Romeu a Julii.
Faro – Faro je hlavním městem jednoho z portugalských regionů Algarve. Patří mezi vyhledávaná místa pro letní dovolenou. Naleznete tady dlouhé písečné pláže, krásnou přírodu plnou lagun i spoustu fauny.
Město je obklopeno několika ostrovy.
Cabo de Roca – O Cabo da Roca se říká, že je to místo, kde končí země a začíná moře. Tento nejzápadnější mys Evropy nadchne nejednoho návštěvníka. Dominantou je maják tyčící se na skalách nad mořem, který zajišťuje tajemnou romantickou atmosféru. Lisabon je vzdálen pouze 25 km a do Cabo da Roca odsud jezdí i městská hromadná doprava.

Gastronomie


Portugalská gastronomie je podobná kuchyni středomořské. Vzhledem k poloze jsou místní typické pokrmy především ty z ryb a mořských plodů. Signifikantní je pak treska, krevety nebo kalamáry. V Portugalsku je hlavním jídlem večeře, v průběhu dne se jí převážně lehčí a menší jídla. Večer se pak všichni sejdou u stolu a podává se např. cataplana, tradiční pokrm dušený ve velké pánvi spolu se zeleninou. Arroz de marisco připomíná španělskou paellu, tedy pokrm z rýže a mořských plodů. Na své si přijdou i milovníci sladkostí, ochutnat určitě musíte Pasteis de Nata, což je listové těsto plněné různými náplněmi.

Měna a nakupování


Portugalsko je členskou zemí EU a už od roku 2002 využívá euro. Pouliční směnárny mají často nevýhodné kurzy, je proto výhodnější zajít do banky. Bankomaty jsou běžnou součástí větších měst, kde je najdete na každém rohu, ale i v menších městech vždy nějaký bankomat naleznete. Bankomaty mají většinou nastavený limit pro výběr, nejčastěji můžete vybrat maximálně 400 euro za den. Kartou lze platit běžně v supermarketech, pokud ovšem chcete platit kartou v restauraci, zeptejte se pro jistotu na platbu kartou předem, ne v každé portugalské restauraci je to možné. Ve větších městech berou karty často i menší obchody, do menších měst si raději vezměte hotovost. Portugalsko je ve srovnání s Českou republikou dražší, během hlavní sezony v turistických centrech zaplatíte často o něco více než mimo hlavní sezónu. Turisticky vděčné jsou portugalské trhy, kde naleznete velké množství zajímavých věcí, které si můžete odnést jako suvenýr, nejoblíbenějšími suvenýry pak bývají kožené a korkové výrobky (klíčenky, klobouky) nebo vlněné koberce, malované džbánky a ručně tkané krajky.

Doprava


Kam v Portugalsku létáme


Níže uvádíme nejčastěji využívaná letiště v Portugalsku. U jednotlivých letišť naleznete informace o WiFi nebo průměrný čas letu.

Letiště Faro – na tomto letišti přistanete, pokud se rozhodnete strávit svou dovolenou v oblasti Algarve. Let na toto letiště je často s přestupem a trvá zhruba 5–8 hodin. Terminál je prostorný a moderní, v letní sezóně zde naleznete velké množství turistů letících do nebo z této oblasti, berte na to prosím při svém odletu zpět do ČR ohled a na letiště doražte s dostatečným časovým předstihem. WiFi je na letišti zdarma bez časového omezení.
Letiště Funchal – pokud je vaší vysněnou destinací Madiera, přistanete na tomto letišti. Na toto letiště se často létá bez přestupu a let vám bude nejčastěji trvat 4–5 hodin. Toto letiště je známé mezi nadšenci do letadel a letišť, a to díky unikátnímu způsobu přistání a především díky přistávací dráze, která je ze třetiny vystavěna na vysokých pilířích nad mořským útesem, aby tak byla prodloužena její délka. Při příletu na Madeiru i při odletu je potřeba se obrnit trpělivostí, častěji než na většině jiných letišť zde dochází ke zpoždění a to kvůli větrnému počasí znemožňujícím přistání či odlet. WiFi je na území letiště zdarma.


Odkud do Portugalska létáme


Do Portugalska se létá z velkého množství evropských letišť, CK Neckermann nejčastěji využívá níže uvedená letiště.
Letiště Praha – je největší české letiště, které je celoročně využívané turisty ze všech koutů planety. WiFi je zde k dispozici zdarma bez časového omezení. Na letišti můžete parkovat autem nebo se sem poměrně snadno dostanete pražskou dopravou.
Letiště Drážďany – letiště je díky své blízkosti s Českou republikou oblíbeným letištěm, snadno se sem dostanete za pomoci autobusových dopravců z Prahy, kteří sem jezdí i několikrát denně a cesta vám bude trvat cca 2,5 hodiny. Jde o menší letiště s relativně malým počtem destinací, na které se létá, málokdy se tak stává, že by na letišti docházelo k větším zpožděním. Na letišti je k dispozici WiFi, připojení je zdarma na 2 hodiny.
Letiště Frankfurt – jde o velice oblíbené letiště cestujícími z celého světa a jedná se o třetí největší letiště v Evropě. Letiště je opravdu veliké a projde zde každoročně obrovské množství cestujících, berte na to prosím při vašich cestách ohled a na letiště doražte s dostatečným časovým předstihem. WiFi je na letišti zdarma a neomezeně. Na letiště se můžete snadno z Prahy dostat za pomoci autobusových dopravců, kteří sem jezdí i několikrát denně.
Letiště Mnichov – mezinárodní letiště, které je druhým největším letištěm v Německu a jedno z největších letišť na světě, čemuž odpovídá i dopravních ruch a množství turistů, které toto letiště každoročně odbaví. WiFi je zde k dispozici zdarma a bez omezení. Na letiště se z Prahy dostanete za pomocí českých i mezinárodních autobusových společností, které sem pravidelně jezdí.

Cestovní pojištění

Ke všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat, máme pro vás vždy to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené. Spolupracujeme pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou.
Stačí si nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro vaši dovolenou. Více o pojištění

Sjednejte si cestovní pojištění od ERV

PRAKTICKÉ INFORMACE A KONTAKTY

Doba letu – cca 4–8 h.
Očkování a zdraví – při vaší cestě do Portugalska není potřeba zvláštní očkování. Před odletem do Portugalska si zkontrolujte platnost Evropského průkazu zdravotního pojištění, který budete potřebovat v případě nějaké nemoci či zranění. Zdravotnictví je v Portugalsku na dobré úrovni, při zdravotních potížích můžete navštívit místní zdravotní střediska, při akutních problémech není problém navštívit pohotovost. Ambulanci si zavoláte za pomoci čísla 112.
Elektrické napětí – napětí a zásuvky jsou stejné jako v ČR, nebudete potřebovat adaptér.
Suvenýry – na portugalských tržištích naleznete množství zajímavých drobností, které si můžete přinést jako suvenýr. Populární jsou kožené a korkové výrobky, keramické a ručně malované džbánky nebo krajky.
Spropitné – ve stravování je zde běžné nechávat nejčastěji 5–10 %, není ovšem běžné jako v ČR při placení částku rovnou zaokrouhlit, ale nechat si vrátit a pak příslušnou částku nechat na tácku od účtu nebo na stole.
Víza/vstupní formality – Portugalsko je součástí EU, občanům ČR stačí na vycestování do této země platný občanský průkaz, který by měl být platný minimálně po délku pobytu v této zemi, ideálně alespoň půl roku po plánovaném návratu.
Pobytová a odletová taxa – v současnosti se v zemi neplatí pobytová taxa.
Důležité kontaktyVelvyslanectví ČR sídlí na adrese – Rua Pêro de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa
Tel.: +351-213010487
Fax: +351-213010629
E-mail: lisbon@embassy.mzv.cz
Konzulární hodiny pro veřejnost: Po - Čt, 9:00 - 12:00

Mohlo by vás také zajímat