Dovolená Portugalsko:


Dovolená v Portugalsku 2019

Portugalsko leží na pevnině i na mnoha ostrovech. Čítá 13 obydlených ostrovů a asi 125 neobydlených. Mezi nejznámější patří např. Madeira, Porto Santo nebo Azorské ostrovy. Za zmínku stojí i města na kontinentální části, zvláště pak Lisabon, přezdívaný „evropské San Francisco“, Porto nebo Algarve, nově zařazené do letního katalogu.Pevninou sousedí Portugalsko pouze s jednou zemí: se Španělskem.

Hlavní město: Lisabon
Počet obyvatel: cca 10,3 mil.
Rozloha: 92 212 km2
Časový posun: -1h
Jazyk: portugalština
Náboženství: křesťanství
Měna: euro (1 EUR = cca 26 Kč)

Regiony v Portugalsku

V Portugalsku je celkem 18 distriktů (Lisabon, Porto, Faro, Aveiro,Beja, Braga, Braganca, Castelo Branco, Coimbra, Évora, Guarda, Leiria, Portalegre, Santarém, Stúbal, Viana do Castelo, VilaReal a Viseu) a 2 autonomní regiony (Azory a Madeira).

Počasí a podnebí v PortugalskuPočasí na pobřeží je ovlivňováno Atlantikem a vlivem proudění Golfského proudu. V průběhu zimního období můžeme v Portugalsku počítat s velmi mírnou zimou, která se vyznačuje srážkami. Teploty jen zřídka klesnou pod 0 °C. Počasí v průběhu letní sezóny je velmi teplé s minimem srážek. Mezi oblíbenou destinaci pak patří Algarve, jehož klima je srovnatelné s podnebím severu Afriky. Průměrná teplota letních měsíců je asi 24 °C.


Nejzajímavější místa v Portugalsku


LisabonHlavní město Portugalska je Lisabon. Coby architektonický skvost je zařazen na seznam světových památek UNESCA. Při návštěvě Lisabonu nezapomeňte navštívit Belémskou věž, bohatě zdobenou v manuelském stylu, a také majestátní Most 25. dubna, který připomíná proslulý Golden Gate Bridge v San Franciscu.

PortoPorto je ideální víkendovou destinací. Vydat se tam můžete společně s našimi průvodci na Eurovíkend. Kochat se pak můžete místní architekturou společně s ochutnáváním portského vína, hlavním lákadlem tohoto města. Jedna z nejkrásnějších čtvrtí je Riberia, nacházející se blízko řeky Douro. Za návštěvu pak stojí také výjimečně krásná stavba, knihovna Livralia Lello nebo nádraží Sao Bento.

Coimbra


Coimbrou se nese studentská atmosféra, protože se jedná o jedno z největších studentských měst Portugalska. Život města se proto vyznačuje především studentskými aktivitami a akcemi. Při objevování krás místních památek, např. katedrály Sé Velha nebo Manga Garden, nejednou narazíte na tajemné a romantické historky o zamilované dvojici Pedru a Inés, portugalském Romeu a Julii.

Faro


Faro je hlavním městem jednoho z portugalských regionů Algarve. Patří mezi vyhledávaná místa pro letní dovolenou. Naleznete tady dlouhé písečné pláže, krásnou přírodu plnou lagun i spoustu fauny.
Město je obklopeno několika ostrovy.

Cabo de Roca


O Cabo da Roca se říká, že je to místo, kde končí země a začíná moře. Tento nejzápadnější mys Evropy nadchne nejednoho návštěvníka. Dominantou je maják tyčící se na skalách nad mořem, který zajišťuje tajemnou romantickou atmosféru. Lisabon je vzdálen pouze 25 km a do Cabo da Roca odsud jezdí i městská hromadná doprava.

Gastronomie


Portugalská gastronomie je podobná kuchyni středomořské. Vzhledem k poloze jsou místné typické pokrmy především ty z ryb a mořských plodů. Signifikantní je pak treska, krevety nebo kalamáry.
V Portugalsku je hlavním jídlem večeře, v průběhu dne se jí převážně lehčí a menší jídla. Večer se pak všichni sejdou u stolu a podává se např. cataplana, tradiční pokrm dušený ve velké pánvi spolu se zeleninou. Arroz de marisco připomíná španělskou paellu, tedy pokrm z rýže a mořských plodů.
Na své si přijdou i milovníci sladkostí, ochutnat určitě musíte Pasteis de Nata, což je listové těsto plněné různými náplněmi.

Měna a nakupování


Místní měnou je euro, které na začátku roku 2002 vystřídalo italskou liru. Peníze si na Sardinii můžete vyměnit ve směnárnách nebo bankách. V letoviscích jsou k dispozici bankomaty, platit můžete kartou, pouze na vesnicích je třeba počítat s placením v hotovosti.

Pokud si budete chtít ze Sardinie přivézt suvenýr, můžete si kromě místního vína nebo sýrů zakoupit některý z místních řemeslných výrobků. Oblíbené jsou místní košíky nebo výrobky pletené z rákosu. Tradici mají na ostrově také další řemesla jako ruční výroba nožů nebo tkalcovství. Velmi kvalitní jsou koberce z ovčí vlny. Na severovýchodě ostrova v oblasti Gallura se můžete setkat s korkovými lesy, ze kterých se vyrábí nejen zátky, ale další výrobky, které jsou oblíbeným suvenýrem. Vyhledávané jsou sardinské prsteny i šperky z červeného korálu a filigránu.

Cestovní pojištění


Ke všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat, máme pro vás vždy to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené. Spolupracujeme pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou.

Stačí si nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro vaši dovolenou. Více o pojištění
Více o pojištění

Cestovní doklady a víza


Portugalsko je součástí EU již od roku 1986. Občané České republiky sem mohou vstupovat na základě platného cestovního dokladu (cestovní pas nebo občanský průkaz).
Řidiči musí mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu.
Více o pojištění

Doprava


Do Portugalska se s naší cestovní kanceláří můžete vypravit hned do několika destinací. Za víkendovým objevováním měst Lisabonu a Porta nebo třeba na krásnou dovolenou na plážích Algarve. Zajistíme vám letenky (let do Portugalska trvá zhruba 3 a půl hodiny, vzdálenost je cca 2 000 km) a na vaše přání i transfer z letiště do hotelu a zpět.
Z místní dopravy doporučujeme využít vlaky, které jsou poměrně levné a pohodlné. V Portugalsku funguje několik autobusových přepravců, jízdenky se pak kupují přímo u daných společností.
Mezi oblíbený dopravní prostředek v Lisabonu nebo Portu pak patří metro, které je převážně vedeno nad zemí.