Dovolená v Řecku

Řecko je špičková evropská destinace a vysněná letní dovolená nejednoho cestovatele. Je mnoho důvodů, proč Řecko navštívit. Právě Řecko je totiž výjimečné v mnoha ohledech, ať už je to historie, ve které hraje Řecko zcela unikátní roli, místní kuchyně, panenské ostrovy, dlouhé pláže s bílým pískem nebo typická malebná architektura. To je jen stručný přehled důvodů, proč sem každoročně míří miliony turistů. Řecké pobřeží omývají tři moře: na západu Jónské moře, na jihu Libyjské moře a na východě pak, mezi Řeckem a Tureckem je to Egejské moře. Celková délka pobřeží je 15 021 km. Až 80 % pevninského povrchu je pokryto horami nebo kopci. Nejvyšší hora Mytikas v pohoří Pindos měří 2 636 m. n. m.

Hlavní město:
Athény
Počet obyvatel:
cca 11 mil
Rozloha:
131 948 km2
Časový posun:
+1 h v zimě i v létě
Jazyk:
řečtina
Náboženství:
pravoslaví (řeckokatolická církev)
Měna:
euro (1 EUR= cca 25,4 CZK)

Počasí a podnebí v ŘeckuŘecké klima je typicky středomořské s mírnými vlhkými zimami a horkými slunečnými léty. Na severu je pak podnebí spíše kontinentální s poměrně chladnými zimami, někdy dokonce se sněhem a mrazem. Léta jsou horká a na vrcholu sezony se počet slunečných hodin za den šplhá až k třinácti. Na severu se občas vyskytují mírné přeháňky, léta jsou ale i tak slunečná a velmi teplá. Průměrná roční teplota je 25 °C, v letních měsících je to pak 30 °C, přičemž v červenci a srpnu se ve dne pohybují teploty až kolem 35 °C ve stínu.

Ideální čas, kdy navštívit Řecko za koupáním a opalováním, je od června do poloviny září.

Řecké ostrovy


Řecko má velmi členité pobřeží, ostrovů čítá na 3000 a právě ostrovy tvoří asi jednu čtvrtinu rozlohy celého Řecka. Rozlohou je největší Kréta, hned po ní Euboia, dále Lesbos, Rhodos atd. K nejnavštěvovanějším patří ještě Zakynthos, Kos, Samos, Korfu nebo Mykonos. Nejznámější a mezi turisty nejoblíbenější poloostrov jsou pak Chalkidiki.

Korfu
Korfu jako jeden z Jónských ostrovů je nejzelenější řecký ostrov. Kromě krásných pláží (vyhlášená je pláž Kavos) sem turisté jezdí za přírodou, kopcovitý zelení pokrytý jih nebo majestátní vápencové skály na severu. Město Korfu je zapsáno na seznamu památek UNESCO. Charakter mu vtisknulo období benátské nadvlády, proto tu najdete množství zachovalých renesančních a barokních budov.

Kréta
Kréta je největší z řeckých ostrovů a zároveň je kulturně nejstarší a nejbohatší. Jeho poloha mezi Evropou, Afrikou a Malou Asií zajistila, že je Kréta obchodní a kulturní spojnicí již od dob neolitu. Heraklion, největší město ostrova, je kotlem evropské a arabské architektury a obecně i kultury. Pouhých 5 km od Heraklionu leží palác Knossos, archeologické naleziště z doby bronzové centrum Mínojské civilizace. Kromě kulturních památek se ale Kréta pyšní i jedinečnou přírodou, jsou tu celé plantáže palem a olivovníků. Při návštěvě Kréty nevynechejte národní park Lefka Ori.
Kos

Kréta
Turistický resort Zlaté Písky získal za svou 4 kilometry dlouhou pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře prestižní ocenění „Modrá vlajka“ a nabízí tak ideální podmínky pro rodiny s dětmi. Pobřežní promenáda je lemována řadou restaurací, barů, diskoték, obchodů a obchůdků.

Kos
Kos je spíše rovina, protoje ideální pro cykloturistiku i turistiku pěší.
Je tu toho navíc hodně k vidění. Jako jeden z nejnavštěvovanějších ostrovů jsou tu jak živá turistická letoviska s veškerým servisem a spoustou lidí, tak klidné pláže a nedotčená příroda. Ostrov leží jen pár kilometrů od tureckého pobřeží, proto Kos působí „exotičtěji“, respektive orientálněji než většina Řecka. Unikátní atmosféru ostrovu zajišťuje směs benátské a osmanské architektury. Historie také zde sahá velmi hluboko. Ze starověkého světa stojí za zmínku pozůstatky Asklepionu, nejproslulejší nemocnice starověkého Řecka. S medicínou je konec konců Kos úzce spjat. Právě odsud pochází „otec medicíny“, Hippokratés. Když už budete na Kosu, přeplujte lodí (jen pár kilometrů) do tureckého Bodrumu, kde je jeden ze 7 divů světa, Mausólovo Mauzoleum.

Rhodos
Rhodos je obklopen středověkými hradbami, věžemi a vodním příkopem, které měly chránit ostrov před nájezdy Turků v 15. století. Nechybí ani starověké památky, např. zbytky chrámu Afrodity ze 3. století. Podle řecké mytologie o Diovi a Héliovi, vyvstal ostrov z moře, Hélios, bůh slunce, jej ozářil jasem a udělal z něj tak nejkrásnější ostrov v Egejském moři.

Zakynthos
Většina spektakulárních fotek řeckých pláží, na které narážíte, jsou velmi pravděpodobně právě ze Zakynthosu, tzv. „Květiny východu“. Třeba ikonická pláž s vrakem lodi, pláž Navagio. Na Zakynthos míří turisté díky zmíněným krásným plážím a krásné vodě, údajně nejmodřejší v celém středomoří, jsou tu ale také ideální povětrnostní podmínky pro vodní sporty. Signifikantní jsou místní oblouky a jeskyně vyhloubené ve vápencových útesech. Raritou je ohrožený druh želv, karty obecné, která má domov na malém ostrově jihovýchodně od Zakynthosu, na ostrově Marathonisi.

Lefkáda
Na Lefkádě je výrazně méně turistů než na ostatních ostrovech, vydejte se tedy právě tam, pokud toužíte po klidné dovolené. Ideálně tu zkombinujete odpočinek na zlatavých plážích s aktivním odpočinkem při procházkách a túrách po zdejších vápencových skalách s nádhernými vodopády. Vyhlášené pláže jsou Porto Katsiki a Egremni.

>>Nahoru

Gastronomie


Země je proslulá svými tavernami, což jsou právě řecké restaurace, většinou menší a vždycky s řeckými pokrmy. Řecká kuchyně v Evropě patří mezi kuchyně, kterou každý zná a hlavně každý miluje. Je relativně jednoduchá a zdravá, přesto ale velmi chutná.

Zakládá se na lokálních ingrediencích jako je olivový olej, zelenina, ovoce, ryby, ořechy a víno. Běžné jsou saláty z rajčat, okurek a oliv, proslulý je třeba okurkovo-jogurtový salát tzaziky. Feta je řecký bílý sýr, který je vyrobený částečně z ovčího (asi 70 %) a částečně z kozího (asi 30 %) mléka. Feta je součástí mnoha jídel.

Místní kuchyně používá hojně i listové těsto, to řecké se jmenuje filo těsto. Bugaatsa jsou taštičky z filo těsta plněné fetou, špenátem, mletým masem, pudinkem nebo sladkým tvarohem. Z dalších delikates ochutnejte třeba dolmades, vinné listy plněné směsí rýže a mletého masa, musaku, vrstvené zapékané jídlo s mletým masem, baklažánem a jinou zeleninou, keftedes, smažené masové kuličky, a mnohé jiné dobroty. Jako přímořská země Řekové hojně připravují ryby, zvláštní zálibu mají v robotničkách.

Z alkoholických nápojů je typická retsina, víno obsahující pryskyřici, anýzový likér ouzo a samozřejmě víno mnoha odrůd.

Zdraví


Při cestování do Řecka není potřeba žádné očkování. Jelikož je Řecko členem EU, platí zde Evropský průkaz zdravotního pojištění, se kterým vás v každém zdravotnickém zařízení ošetří v akutních případech. Toto ošetření zdarma se ovšem vztahuje jen na nezbytnou zdravotní péči a ta závisí na úvaze ošetřujícího, Proto je rozhodně vhodné uzavřít cestovní pojištění.

Cestovní doklady a víza


Řecko je členskou zemí Evropské unie (již od roku 1981) a proto nepotřebujete pro vstup do země víza. Při pobytu déle jak 3 měsíce potřeba vyřídit povolení u řecké policie.

Měna a nakupování


Řecko přijalo EURO už v roce 2001. Za nákupy lidé nejraději míří do Athén. Nicméně vzhledem k bohaté kultuře a také přílivu turistů, Řecko rozhodně není chudé na obchody, trhy a zajímavé věci a suvenýry ke koupi vůbec. Z Řecka rádi domů přivezete skvělé víno (např. vynikající řecké bílé Moschofilero nebo červené Xinomavro) nebo ouzo, řeckou přírodní kosmetiku (např. světoznámá kosmetika Korres pochází právě z Řecka), řecký med, olivy, koření nebo také kožené výrobky, jež mají v Řecku dlouhou tradici.

Doprava

Na cestu od nás do Řecka většina cestovatelů zvolí letadlo. Let trvá asi jen 2,5 hodiny, autem je cesta do Řecka dlouhá a zbytečně namáhavá, obzvláště při cestování s celou rodinou. Vzdálenost z Prahy do Athén je téměř 2 000 km.
Běžná je přeprava lodí, a to především z Athén na různé ostrovy. Infrastruktura lodních tras je velmi hustá. Při cestování autem mějte na paměti, že řečtí řidiči jsou temperamentnější a na silnicích mnohdy vládne spíše intuice než psaná pravidla. Ve městě je dobrý prostředek osobní přepravy taxi, které není nijak zvlášť drahé a taxíků je na frekventovaných místech nemálo. Většinou fungují tak, že si na ně kdekoliv u silnice mávnete. Je dobré ujistit se o ceně předem.