Es wurden keine Angebote gefunden..

Dovolená Řecko


Řecko je špičková evropská destinace a vysněná letní dovolená nejednoho cestovatele. Je mnoho důvodů, proč Řecko navštívit. Právě Řecko je totiž výjimečné v mnoha ohledech, ať už je to historie, ve které hraje Řecko zcela unikátní roli, místní kuchyně, panenské ostrovy, dlouhé pláže s bílým pískem nebo typická malebná architektura. To je jen stručný přehled důvodů, proč sem každoročně míří miliony turistů. Vydejte se do Řecka i vy! Začít můžete např. výběrem hotelů přímo na pláži.
Řecké pobřeží omývají tři moře: na západu Jónské moře, na jihu Libyjské moře a na východě pak, mezi Řeckem a Tureckem je to Egejské moře. Celková délka pobřeží je 15 021 km. Až 80 % pevninského povrchu je pokryto horami nebo kopci. Nejvyšší hora Mytikas v pohoří Pindos měří 2 636 m n. m.
Řecko má velmi členité pobřeží, ostrovů čítá na 3000 a právě ostrovy tvoří asi jednu čtvrtinu rozlohy celého Řecka. Rozlohou je největší Kréta, hned po ní Euboia, dále Lesbos, Rhodos atd. K nejnavštěvovanějším patří ještě Zakynthos, Kos, Samos, Korfu nebo Mykonos. Nejznámější a mezi turisty nejoblíbenější poloostrov jsou pak Chalkidiki.

Oblíbené hotely v Řecku

Základní informace o Řecku


Hlavní město: Athény
Počet obyvatel: cca 11 mil.
Rozloha: 131 948 km2
Jazyk: řečtina
Časový posun: +1 h v zimě i v létě
Náboženství: pravoslaví (řeckokatolická církev)
Měna: euro (1 EUR = cca 26 Kč)

Řecko je destinace tisíci tváří. Je to skutečně historická a kulturní ikona, ze které se dlouhá staletí a tisíciletí nesou vlivy do celé Evropy i na druhou stranu, na blízký východ. Dodnes to je uzel kultur, obchodu, umění, gastronomie, vkusu a dalších aspektů, jež se denně prolínají našim životem.Desítky kulturně a historicky rozmanitých regionů a v nich tisíce letovisek, z nichž každé jedno zaujme něčím jedinečným a promění Vaši letní dovolenou v neopakovatelný zážitek. Nezáleží na tom, zdali si zvolíte legendami opředenou Krétu, bájný Rhodos, překrásně zelenavé Korfu, rušný Zakynthos nebo klidný a romantický Kos – dovolená Vašich snů čeká na každém koutě těchto nádherných ostrovů. Nechte se tedy zas a znova oslnit nejkrásnějšími plážemi, vynikající řeckou kuchyní, antickými památkami a energickou řeckou kulturou. Letní dovolená u moře v Řecku s CK Neckermann je zkrátka tou pravou volbou.Dnes je Řecko státním zřízením parlamentní republika, Řecká republika, a má za sebou ekonomické dopady celosvětové krize v roce 2008 a později migrační vlny. Dopady krize však v turistických oblastech nejsou znát, obzvláště na kvalitě služeb se nijak negativně neprojevily.


Oblíbené regiony v Řecku

Hotelbild

Kréta

Největší z řeckých ostrovů a kolébka Boha bohů, Dia. Hornatý ostrov lemovaný útesy a krásnými písečnými plážemi, celý protkaný starodávnými poklady, úžasnou kuchyní a srdečnými obyvateli.

Hotelbild

Rhodos

Největší a historicky nejvýznamnější z Dodekanéských ostrovů, Rhodos, je pokladem Egejského moře. Láká kulturní a historickou hloubkou, vzrušujícím nočním životem, úchvatnými plážemi a křišťálově čistým mořem.

Hotelbild

Kos

Kos se od většiny nejnavštěvovanějších řeckých ostrovů liší tím, že je spíše rovinatý. Proto se tu sjíždí i nadšenci turistiky, ať už pěší nebo cyklo. Aktivně strávený čas na dovolené vykompenzuje klid na panenských plážích.

Hotelbild

Korfu

Ostrov při severovýchodním pobřeží pevninského Řecka. Zažít místní písečné pláže, nejmodřejší moře a sluncem zalité uličky s benátskou architekturou, chramy a starodávné hradby se blíží stavu transu.

Hotelbild

Zakynthos

Zakynthos, známý též jako Zante, tepe na jihu a jihovýchodě rušným turistickým životem. Zbytek ostrova je pokryt množstvím lesů a vesnickým osídlení. Je jen na vás, kterou tvář ostrova si vyberet. Pro úplný požitek z ostrova Zakynthos je ale nejlepší poznat obě dvě...

Hotelbild

Kefalonie

Kolorit ostrova tvoří vinice, olivové a fíkové háje a také pohnutá historie ostrova. Vzduchem se line vůně oleandrů a zvonky stád koz. Hory přecházející v útesy lemované krásnými písečnými plážemi dává ostrovu majestátní půvab.

Hotelbild

Lesbos

Třetí největší řecký ostrov, Lesbos, je na východě posázen údajně 11 miliony olivovníky. Je to zároveň evropský ostrov ležící nejblíže Asii. Orientální vlivy blízkého východu, otisk starověkého Řecka a středověku dali ostrovu Lesbos jedinečný a nezaměnitelný charakter, který přímo vyzývá k prozkoumání a objevování místních krás.

Hotelbild

Chalkidiki

Chalkidiki je známý řecký poloostrov v jihovýchodní části země, jehož tvar připomíná ruku se třemi “prsty” – Kassandra, Stihonia a Athos. Návštěvníkům nabízí krásnou a divokou přírodu, průzračně čisté moře a řadu zajímavých historických památek. Chcete si během dovolené užít především lenošení na písečné pláži? Pak vyrazte na výběžek Kassandra nebo Stihonia. Pokud vás více zajímá historie a náboženství, vyrazte na výběžek Athos, který je obýván mnichy a naleznete zde několik krásných historických klášterů a divokou přírodu.

Hotelbild

Samos

Samos je kouzelným řeckým ostrovem v Egejském moři. Najdete zde olivové a eukalyptové háje, borové lesy a je díky tomu považován za jeden z nejzelenějších řeckých ostrovů. Turisty byl tento ostrov objeven teprve nedávno, což je znát na tamních plážích, na kterých zatím není hlava na hlavě a kde si tedy užijete klidu a spoustu sluníčka. Nadšence do historie nepochybně uchvátí unikátní komplex antických vykopávek Heraion nebo náboženské centrum Patmos či historický přístav Pythagorion.

Hotelbild

Olympská riviéra

Olympská riviéra je oblastí plnou mytologie a to díky své poloze - pod sídlem řeckých bohů, Olympem. Naleznete zde více než 60 km dlouhé pláže s výhledem na horský masiv s tajuplnou atmosférou. Nejvyšší vrcholky tohoto pohoří jsou často i v létě pokryty sněhovou pokrývkou a naleznete zde celou řadu vzácných živočichů a rostlin, celá lokalita tak patří pod ochranu organizace UNESCO.

Počasí a podnebí v ŘeckuŘecké klima je typicky středomořské s mírnými vlhkými zimami a horkými slunečnými léty. Na severu je pak podnebí spíše kontinentální s poměrně chladnými zimami, někdy dokonce se sněhem a mrazem. Léta jsou horká a na vrcholu sezony se počet slunečných hodin za den šplhá až k třinácti. Na severu se občas vyskytují mírné přeháňky, léta jsou ale i tak slunečná a velmi teplá. Průměrná roční teplota je 25 °C, v letních měsících je to pak 30 °C, přičemž v červenci a srpnu se ve dne pohybují teploty až kolem 35 °C ve stínu.

Ideální čas, kdy navštívit Řecko za koupáním a opalováním, je od června do poloviny září.

Zajímavá místa


Athény – hlavní město Řecka na poloostrově Attika je pravou ikonou celé země. Dochovalo se tu množství památek starověkého Řecka. Výjimečný je Akropolis, která je hlavní turistickou atrakcí. Výraznou stopu tu ale zanechala později i římská nadvláda a byzanstká doba. Athény jsou dodnes moderní metropolí, živou a kosmopolitní svatyní.
Soutěska Samaria – náhorní plošina Omalos v nadmořské výšce 1 000 m skýtá nejdelší soutěsku v Evropě. Trasa soutěskou je dlouhá 18 km a vede přes nádherný terén po jižním pobřeží Kréty, které omývá Libyjské moře.
Spinalonga – skalnatý ostrůvek s tajuplnou atmosférou. Skalnatý ostrov leží v zálivu Elounda. Ostrov je sice rozlohou nevelký (asi 850 m2), historií ale obrovský. Poprvé se tu usídlili křesťané, kteří byli pronásledováni Římany. V roce 1575 tu Benátčané postavili monumentální pevnost, která se později stala útočištěm pro malomocné. K ostrůvku připlouvají výletní moře s turisty, kteří mají možnost ostrůvek prozkoumat.
Staré město Rhodos – staré město Rhodos vás okouzlí starodávným charakterem. Pamatuje totiž dlouhá století dob blahobytu i válek. Mezi antickými, byzantskými, středověkými a otomanskými památkami a architekturou se ukrývá množství kaváren a taverniček.
Nissyros – Nissyros je ostrov o rozloze 48 m2, který leží několik kilometrů jižně od ostrova Kos. Předpokládá se, že se právě od ostrova Kos oddělil při zemětřesení z výbuchu vulkánu. Známku vulkanické činnosti jsou to, co celý ostrov tvoří: měsíční krajina a krátery, do kterých jsou zasazeny typické bílé domy. Raritou je nejstarší sopečný kráter v Evropě, Polybonos, jenž leží uprostřed ostrova, je 30 m hluboký a v průměr má 260 m.
Národní park Butrint – severní část ostrova Korfu se rozkládá při pobřeží Albánie, severozápadního souseda Řecka. Udělejte si při dovolené v Řecku výlet do jiné země, abyste se mohli pochlubit skutečně bohatým a pestrým programem. Albánie se nazývá “Země orlů” a je to vskutku zajímavá oblast. Je tu stále znát chudoba, ale přírodní krásy jsou výjimečné a zatím nedotčené masovým turismem. Jen několik kilometrů od břehu Korfu je Národní park Butrint s archeologickým nalezištěm a hradem, který dominuje úzkému kanálu mezi Albánií a Korfu.
Jeskyně Keri – kromě proslulého vraku na vyhlášené pláži Navagio ukrývá Zakynthos mnoho dalších nesmírných krás. Jednou z nich jsou jeskyně Keri ležící asi 14 km od města Zante. Jeskyně vhloubené do útesu zalévá tyrkysově průzračné moře. Uvnitř jeskyně se odehrává magická světelná hra slunečních paprsků, které sem prosvítají. Místo je jako stvořené pro potápění a šnorchlování.
Sithonia – prostřední prst Chalkidiki je vyhlášený panenskými plážemi a nezapomenutelným zážitkem z koupání. Vyhlášená je třeba pláž Kavourotripes a pláže oblasti Vourvourou, např. Karidi a Livari oblehlé mokřady. Naproti Vourvourou najdete několik neobydlených malých ostrůvků, které upoutají svou nedotčeností civilizací. Největší z nich je Diaporos, na který se bez problémů dostanete lodí místních zřizovatelů.

Gastronomie


Země je proslulá svými tavernami, což jsou právě řecké restaurace, většinou menší a vždycky s řeckými pokrmy. Řecká kuchyně v Evropě patří mezi kuchyně, kterou každý zná a hlavně každý miluje. Je relativně jednoduchá a zdravá, přesto ale velmi chutná.

Zakládá se na lokálních ingrediencích jako je olivový olej, zelenina, ovoce, ryby, ořechy a víno. Běžné jsou saláty z rajčat, okurek a oliv, proslulý je třeba okurkovo-jogurtový salát tzaziky. Feta je řecký bílý sýr, který je vyrobený částečně z ovčího (asi 70 %) a částečně z kozího (asi 30 %) mléka. Feta je součástí mnoha jídel.

Místní kuchyně používá hojně i listové těsto, to řecké se jmenuje filo těsto. Bugaatsa jsou taštičky z filo těsta plněné fetou, špenátem, mletým masem, pudinkem nebo sladkým tvarohem. Z dalších delikates ochutnejte třeba dolmades, vinné listy plněné směsí rýže a mletého masa, musaku, vrstvené zapékané jídlo s mletým masem, baklažánem a jinou zeleninou, keftedes, smažené masové kuličky, a mnohé jiné dobroty. Jako přímořská země Řekové hojně připravují ryby, zvláštní zálibu mají v robotničkách.

Z alkoholických nápojů je typická retsina, víno obsahující pryskyřici, anýzový likér ouzo a samozřejmě víno mnoha odrůd.

Měna a nakupování


Řecko přijalo EURO už v roce 2001. Za nákupy lidé nejraději míří do Athén. Nicméně vzhledem k bohaté kultuře a také přílivu turistů, Řecko rozhodně není chudé na obchody, trhy a zajímavé věci a suvenýry ke koupi vůbec. Z Řecka rádi domů přivezete skvělé víno (např. vynikající řecké bílé Moschofilero nebo červené Xinomavro) nebo ouzo, řeckou přírodní kosmetiku (např. světoznámá kosmetika Korres pochází právě z Řecka), řecký med, olivy, koření nebo také kožené výrobky, jež mají v Řecku dlouhou tradici.

Doprava

Na cestu od nás do Řecka většina cestovatelů zvolí letadlo. Let trvá asi jen 2,5 hodiny, autem je cesta do Řecka dlouhá a zbytečně namáhavá, obzvláště při cestování s celou rodinou. Vzdálenost z Prahy do Athén je téměř 2 000 km.
Běžná je přeprava lodí, a to především z Athén na různé ostrovy. Infrastruktura lodních tras je velmi hustá. Při cestování autem mějte na paměti, že řečtí řidiči jsou temperamentnější a na silnicích mnohdy vládne spíše intuice než psaná pravidla. Ve městě je dobrý prostředek osobní přepravy taxi, které není nijak zvlášť drahé a taxíků je na frekventovaných místech nemálo. Většinou fungují tak, že si na ně kdekoliv u silnice mávnete. Je dobré ujistit se o ceně předem.

Cestovní pojištění

Ke všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat, máme pro vás vždy to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené. Spolupracujeme pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou.
Stačí si nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro vaši dovolenou. Více o pojištění

Sjednejte si cestovní pojištění od ERV

PRAKTICKÉ INFORMACE A KONTAKTY

Doba letu – 1,5–2,5 h
Očkování a zdraví – Při cestování do Řecka není potřeba žádné očkování. Jelikož je Řecko členem EU, platí zde Evropský průkaz zdravotního pojištění, se kterým vás v každém zdravotnickém zařízení ošetří v akutních případech. Toto ošetření zdarma se ovšem vztahuje jen na nezbytnou zdravotní péči a ta závisí na úvaze ošetřujícího, proto je rozhodně vhodné uzavřít cestovní pojištění.
Elektrické napětí – napětí je 220 V, zásuvky bývají většinou dvoukolíkové, na tříkolíkové spotřebiče si raději vezměte adaptér.
Suvenýry – Řecko je gastronomická velmoc, svou rodinu, přátele i sami sebe potěšíte čímkoli z řecké kuchyně. Proslulé jsou olivové oleje, sýry (nejcharakterističtější je feta), víno (typicky řecká je retsina, bílé víno specifické přídavkem vonné pryskyřice), med, ouzo. Z nejedlých produktů např. typický komboloi (šňůrka s korálky původně s náboženskou funkce, dnes jako prostředek k relaxaci a ukrácení chvíle, kterou uvidíte v ruce téměř každého řeckého muže), tavli (vrhcáby, desková hra), kosmetika z olivového oleje a výrobky z olivového dřeva.
Spropitné – spropitné nebývá zahrnuto v účtech, mezinárodní etiketa doporučuje nechat za služby asi 10 % z celkové utracené částky. Nosičům a pokojským se nechává asi 1 €.
Víza/vstupní formality – Řecko je členský stát EU, k vycestování tedy postačí platný občanský průkaz.
Pobytová a odletová taxa – od ledna 2018 je zavedena turistická taxa 0,5–4 €, výše v závislosti na kategorii hotelu. Taxa se platí na místě a v hotovosti.
Důležité kontakty – Velvyslanectví Athény
e-mail: athens@embassy.mzv.cz
wen: www.mzv.cz/athens
tel.: +30 210 671 3755
adresa: G. Seferis Str. 6, Palaio Psychico, 154 52 Athens
Honorární konzulát Rhodos
e-mail: m.manolis@gmail.com
tel.: +30 224 105 6268
adresa: Lohagou Fanouraki 26, 851 00 Rhodes
Honorární konzulát Heraklion
e-mail: maria.n@minoansummer.gr
tel.: +30 281 022 2111
adresa: Giamalaki & Sof. Venizelou 50, 712 02 Heraklion

Mohlo by vás také zajímat