Dovolená Sardinie:

Sardinie - základní informace o regionu

„Smaragdový ostrov“ nebo také „Karibik Středomoří“, tak se zcela právem přezdívá Sardinii, druhému největšímu ostrovu ve Středozemním moři. Ostrov západně od Itálie a jižně od Korsiky je rozdělen do čtyř provincií: Sassari, Nuoro, Oristano a Cagliari. Země nabízí historické památky, rušná města, krásnou přírodu, koupání v průzračném tyrkysovém moři a široké písečné pláže, které připomínají ty v Karibiku. Sardinie, to je také synonymum pro vynikající kuchyni a výborné víno. Sardinie se také chlubí až 300 slunnými dny v roce.

Itálie
Hlavní město: Cagliari
Počet obyvatel: cca 1,5 mil.
Rozloha: 24 100 km2
Časový posun: stejný čas jako v České republice
Jazyk: italština, sardinština, katalánština (ve městě Alghero)
Náboženství: křesťanství
Měna: euro (1 EUR = cca 26 Kč)

Počasí a podnebí na SardiniiNa Sardinii panuje středomořské podnebí, tj. teplé léto a mírná, krátká zima. Za hlavní sezónu se považuje období od května do září, přičemž nejtepleji bývá koncem léta, v srpnu a září. V tomto období se teploty šplhají i ke 40°C. Teplota vody bývá na začátku hlavní sezóny kolem 20°C, v srpnu a září se pohybuje mezi 26–28°C. Celý ostrov je ovlivňován vanoucími větry a díky tomu je na jihu vždy o pár stupňů tepleji než na severu. Říjen až únor jsou podzimní a zimní měsíce, nejvíce srážek je pak zaznamenáno v listopadu a prosinci. Teploty se v zimě pohybují okolo 10°C, pod bod mrazu se dostávají pouze v horách ve vnitrozemí.

Nejzajímavější místa v Sardinii


CagliariCagliari je hlavním a také největším městem Sardínie. Založeno bylo Féničany a obývalo ho mnoho národů, mezi kterými byli i Kartaginci, Aragonci nebo Římané. Ze všech období si město něco odneslo a dnes v Cagliari najdeme směsici různorodých stylů, architektury a umění. K vidění jsou zde starověké hradby, zbytky římských chrámů, muzea s nesčetnými historickými sbírkami a mnoho kostelů a věží. Nejvíce památek se soustřeďuje ve čtvrti Castello, odkud je také nádherný výhled na město a přístav. V úzkých uličkách tak můžete narazit třeba na nejstarší kostel v Cagliari, San Saturno, nebo románskou katedrálu Panny Marie. K vidění je zde zachovalý římský amfiteátr, radnice, královský palác, ale také umělecká galerie a významné archeologické muzeum. Cagliari ale nemusí být jen o památkách. V hlavním městě najdete i nákupní třídy a mnoho restaurací, kaváren a barů. Nachází se zde také největší rybí trh v Itálii a nedaleko od centra si můžete odpočinout na osmikilometrové písečné pláži Poetto.

Grotta di NeptunoJednou z nejnavštěvovanějších přírodních památek na Sardinii je 1 200 metrů dlouhá Neptunova jeskyně. Najdete ji na severozápadě ostrova, asi 18 km od města Alghero u mysu Capo Caccia. Neptunova jeskyně je součástí národního parku Parco Naturale Regionale di Porto Conte a dostat se do ní lze lodí od moře nebo po 656 schodech Escala de Cabirol vytesaných ve skále. Krasová jeskyně, kterou podle pověsti obýval bůh vod Neptun je jedinečná množstvím sálů, skalních domů, chodeb a také jezerem Lamarmora, které je největším slaným jeskynním jezerem v Evropě. Návštěvníci zde mohou obdivovat množství stalagmitů a stalaktitů, mezi nejkrásnější z nich patří obrovské stalaktity v jeskyni Sala delle Rovine nebo dvoumetrový stalagmit Aquasantiera u jeskynního jezera.

Villasimius


Oblast Villasimius se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova asi 50 km od hlavního města Cagliari. Právě zde naleznete ty nejkrásnější pláže na Sardinii. Místo kvůli kterému se ostrovu přezdívá „Karibik Středomoří“ je opravdovou perlou Sardinie. Pobřeží dlouhé 35 km nabízí koupání v průzračných mořských vodách laguny Notteri a dlouhé panenské pláže s jemným pískem, kde lze na některých místech spatřit dokonce skupinky plameňáků. Mezi nejhezčí pláže patří pláž Simius a Campulongu, na pobřeží můžete navštívit, ale i menší pláže lemované žulovými útesy, které dokreslují romantickou atmosféru celého místa. Letovisko na pobřeží Capo Carbonara patřící do přírodní rezervace, však nenabízí pouze krásná místa ke koupání. Asi 1 km od pláží se nachází půvabné městečko, které dalo jméno celé oblasti. V okolí naleznete pozůstatky starověkých opevnění a velmi navštěvovaná je také pobřežní věž Torre di Porto Giunco odkud je krásný výhled na přístav a lagunu.

Nora


Nora je oblast rozprostírající se 35 km od Cagliari a jedná se o nejvýznamnější archeologické naleziště na Sardinii. Starobylé město, které bylo nalezeno roku 1889, kdy bouře odkryla část fénického pohřebiště, dnes svědčí o tom, že právě toto místo bylo ve starověku nejdůležitějším správním a obchodním centrem celého ostrova. Archeologické nálezy na poloostrově Capo di Pula jsou ze tří stran omývány azurovými mořskými vodami a návštěvníci zde mohou obdivovat pozůstatky chrámů, fórum, římské lázně, aquadukt, punskou nekropoli nebo zachovalý amfiteátr až pro tisíc lidí. Jedním z nejvýznamnějších nálezů je také krásná mozaiková dlažba z římského období.

GastronomieTypickým sardinským jídlem je tradiční tenký chléb Pane Carasau. Chléb původně pekli ve vnitrozemí pastevci, proto si také vysloužil přezdívku „pastevecký chléb“. Dát si ho můžete samostatně nebo jako variantu Pane Frattau, kdy je chléb plněný mletým, většinou jehněčím masem, rajčaty, sýrem a vejci.
Slavnostním pokrmem na Sardinii je pečené maso – sele nebo jehně se snítkou jalovce nebo rozmarýnu. Bylinky se přidávají i na žhavé uhlí a maso tak dostane specifickou chuť.

Jelikož je Sardinie ostrov, jsou velmi oblíbeným jídlem ryby a mořské plody, většinou v kombinaci s těstovinami. Nejoblíbenějšími těstovinami jsou na Sardinii fregula nebo gnocchi. Ty jsou také velmi populární s klobásou, sýrem pecorino a rajčatovou omáčkou. Výborné jsou místní dezerty, které se připravují z mouky, medu a mandlí.
Neodmyslitelnou součástí místní kuchyně jsou různé druhy sýrů. Mezi ty nejtypičtější patří tvrdý ovčí sýr Fiore Sardo. Oblíbený je také místní ovčí sýr Pecorino Sardo nebo ricotta. Co se týče pití, Sardínie je rájem vinařů. Oblíbená jsou hlavně červená vína Canonau di Sardegna nebo Monica di Sardegna. Typickým pro Sardinii je ovocný likér Mirto vyráběný z keře Myrtovníku.

Měna a nakupování


Místní měnou je jako ve Euro. Kurz Eura se v průběhu roku mění, pohybuje se v rozmezí 25–27 Kč.
Jídlo je z pravidla o něco dražší, než v České republice, ale určitě stojí za to jej vyzkoušet.
Pokud máte zájem o módu, doporučujeme zastavit se na místních trzích, které se ve většině měst konají převážně o víkendu. Můžete tu vybírat ze širokého sortimentu, od suvenýrů až po kousky do vašeho šatníku.

Ve většině obchodů přijímají platební karty jsou bez ohledu na placenou sumu.

Cestovní pojištění


Ke všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat, máme pro vás vždy to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené. Spolupracujeme pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou.

Stačí nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro vaši dovolenou. Více o pojištění
Cestovní doklady a víza

Jelikož je Itálie a tedy i Sardinie členem Evropské unie, je možné do země vstoupit pouze s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Řidiči musí mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. Více o pojištění

Doprava


Letecky na Sardinii
Na Sardinii se létá do těchto měst: Olbia a Alghero na severu a Cagliari na jihu ostrova. S naší cestovní kanceláří si můžete dovolenou na Sardinii užít s odletem z Prahy, létáme přímým letem do Olbie s odlety v úterý a v pátek od 1.6. do 25.9.2018 nebo lze také využít lety s přestupem. Let z Prahy trvá zhruba 2 hodiny, pokud nepočítáte s mezipřistáním. Dostat se na Sardinii můžete přímým letem s leteckou společností Travel Service/Smartwings nebo dalšími jako například Swiss nebo Brussel Airlines, které nabízí lety s přestupem.
Dopravu mezi velkými městy zajišťují autobusy nebo i vlak. Ceny jízdenek jsou oproti západní Evropě nižší. Ve městech funguje městská hromadná doprava.