Es wurden keine Angebote gefunden..

Dovolená v Tunisku


Toužíte po odpočinku, spoustě sluníčka a výborném jídle? Jste fanoušci vodních sportů? Nebo vás snad zajímá země s bohatou historií sahající až do 12. století před naším letopočtem? Slunečné písečné pláže s bohatou nabídkou vodních sportů, ale i výbornou arabskou kuchyni s bohatou historií naleznete právě v Tunisku. Neváhejte a rezervujte si vysněný zájezd ihned. Nejen rodinám s dětmi doporučujeme především hotely přímo na pláži.

Tunisko je země s bohatou historií a krásnými plážemi. Tunisko je tak hojně navštěvováno jak kvůli krásným písečným plážím a teplému moři, tak také kvůli relativně nízkým cenám a četným památkám. Během svého pobytu si užijete dlouhé procházky po kouzelných písčitých plážích, sportovně naladění návštěvnici mohou využít řadu plážových aktivit jako surfování nebo plachtění. Milovníci historie si v Tunisku přijdou na své a to proto, že se může chlubit zajímavou historií, osídleno bylo již ve 12. stol. před naším letopočtem Féničany a na území Tuniska se nacházelo také slavné Kartágo, později bylo součástí Osmanské říše a koncem 16. století zde vzniklo několik pirátských základen.

Základní informace o Tunisku


Hlavní město: Tunis, s cca 780 000 obyvateli
Počet obyvatel: cca 11 403 800 mil.
Rozloha: 163 610 km2
Jazyk: arabština
Časový posun: letní čas -1 hod, zimní čas 0 hod
Náboženství: sunnitský islám 98 %
Měna: tuniský dinár (1 EUR = cca 3 TND, 1 TND = 8,9 CZK)

Tunisko – oficiálním názvem země je Tuniská republika. Státním zřízením je republika v čele s prezidentem. Tunisko bylo jednou z kolonií Francie a republikou se stalo v roce 1957 a to poté, co díky nacionalistickým nepokojům byla Francie nucena uznat Tunisko jako nezávislý stát.
Tunisko je arabskou zemí a místní obyvatelé jsou k turistům přátelští. Je třeba respektovat místní zvyklosti a pamatovat, že jde o muslimskou zemi. Nesmí se fotografovat vládní, policejní a vojenské objekty (je také často zakázán vstup k těmto objektům a je silně doporučeno tento zákaz respektovat), fotografovat se nesmí ani nádraží nebo letiště či další budovy označené tuniskou vlajkou. Při focení místních obyvatel se doporučuje požádat o svolení. K tamní kultuře patří i decentní oblečení a zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti.

Oblíbené regiony

Hotelbild

Hammamet

Rekreační středisko s čerstvým jídlem, diskotékami a krásnými plážemi, to je tuniské středisko, o kterém se hovoří jako o tuniském ST. Tropez. Nachází se na pobřeží zálivu na poloostrově Cap Bon a to asi 65 km jižně od Tunisu s množství zelených kopců a citrusových hájů. Nezapomeňte navštívit místní medinu, jejíž hradby pocházejí z roku 1500.

Hotelbild

Sousse

Sousse je oblíbené zejména u Evropanů a nachází se na místě, kde se nacházela fénická kolonie Hadrumetum před 3 000 lety. Místní medina je patrně nejznámější a největší v celém Tunisku. Pokud vás zajímá historie, nezapomeňte navštívit i místní mešitu z 9. století nebo katakomby, jejichž celkové délka je přes 5 kilometrů a nachází se zde 15 000 hrobů.

Hotelbild

Monastir

Monastir leží pár kilometrů jižně od Sousse a oproti tomuto městu je menší, klidný a i přes turistický ruch si stále uchovává ducha běžného tuniského města.
V Monastiru se nachází úchvatné mauzoleum Habíba Burghiby, prvního tuniské prezidenta. Zajímavostí je, že v hlavní kopuli visí velká křišťálový lustr, který pochází z dílny českých sklářů. Další dominantou je ribat, opevněný klášter z 9. století.

Hotelbild

Mahdia

Město v této oblasti bylo založeno v 10. století. Dnes jde o tichý přístav s cca 40 000 obyvateli a jedno z nejnavštěvovanějších středisek, které láká na kouzelné písečné pláže.

Počasí a podnebí


Charakteristické je suché subtropické podnebí, suché horké léto zde trvá od května do října. Zimy bývají mírné, proudy z Atlantiku přináší vítr a déšť. V severní části země je jaro i podzim jak je známe z Evropy, ale mnohem kratší. Průměrné teploty v zimě jsou na severu země kolem 5-6 °C, v létě okolo 33 °C, vnitrozemí je v létě velice horké, na Sahaře je až 50 °C ve stínu. Sluníčko má velkou sílu, noci jsou naopak chladné a mezi dnem a nocí jsou velké teplotní rozdíly.

Zajímavá místa


Tunis - samotné hlavní město Tuniska nepochybně stojí za návštěvu. Jedním z nejzajímavějších míst Tunisu je The National Bardo Museum s nezaměnitelnou atmosféru a to díky vystavovaným římským mozaikám v působivé budově z 15. století. Při návštěvě Tunisu, v současnosti ryze arabského města, nesmí chybět ani návštěva mediny.
Ostrov Džerba - leží severovýchodně od pobřeží Afriky, v jihovýchodním Tunisku, nedaleko hranic s Libyí. Největším městem na ostrově je Houmt Souq s množstvím trhů a kaváren. Naleznete zde i pirátský hrad s mešitami připomínající pevnosti. Traduje se, že byl tento ostrov pro Homérovu Odysseu. Ostrov je s pevninou spojen silnicí.
Monastir - je pobřežní tuniské město, které se nachází 162 km jižně od Tunisu. Navštívit zde můžete mauzoleum prvního tuniského prezidenta Hahíb Burgiba, v kterém se nachází i česká stopa v podobě lustru vyrobeného českými skláři v hlavní kopuli. Filmové fanoušky nepochybně zaujme informace, že se v Monastiru natáčelo několik scén z filmu Indiana Jones, Dobyvatelé ztracené archy.
El Jem Amfiteátr - byl postaven v první polovině 3. stol. n. l. a jde o jednu z nejzachovalejších římských památek v Africe. Jde o jeden z největších amfiteátrů na světě, pojmul až 35 000 diváků. Lokalitu využili i Monthy Python pro film Život Briana.

Tunisko gastronomie


Tuniská kuchyně snoubí chutě arabské, francouzské a turecké kuchyně a tamní jídla jsou chutná i zdravá. Základem tamního jídelníčku je rýže, pšenice, zelenina, ryby a maso, nechybí tuniský národní pokrm, za který je považován kuskus a pestré množství výrazného exotického koření. Pokud jste milovníci sladkého, v Tunisku si přijdete na své. Tuniské sladkosti, jako v jiných arabských zemích, obsahují vysoké procento cukru a často se k plnění sladkostí používá med a různé druhy ořechů, často jsou také obalované v medu nebo cukrovém sirupu. K dispozici je zde také velké množství čerstvého ovoce, jako datle, broskve nebo citrusové plody.

Měna a nakupování


Nakupování v Tunisku může být adrenalinový sport, přesně takový zážitek, jaký k většině arabských zemí neodmyslitelně patří. V kamenných obchodech zaplatíte předem pevně stanovenou cenu, na tržištích a u pouličních obchodníků je však typické smlouvání. Tomu se nevyhýbejte, protože prodejci vždy začínají na mnohem vyšší ceně (i desetinásobně vyšší), než za jakou jsou nakonec ochotní prodat.
Na ulicích i v obchodech najdete množství napodobenin a výrobků nevalné kvality (plyšoví velbloudi, barevné bubínky, součásti tradiční oděvů, kožené a dřevěné výrobky). Skutečně kvalitní a levné jsou tu ale vlněné a tkané výrobky (přehozy, šály apod.) a výjimečně krásná tuniská keramika. Oči a chutě přechází také z bohaté nabídky nejrůznějšího koření, které u nás nedostanete, nebo dostane za mnohonásobně vyšší cenu.
Měnou v Tunisku je tuniský dinár. Ideální je platit přímo v dinárech, obchodníci na tržištích často přijímají i eura nebo dolary (pokud chcete platit v cizí měně, smlouvejte o ceně přímo v této měně). V hotelích bývá často k dispozici směnárna nebo bankomat (u bankomatů počítejte se zvýšenou částkou za výběr).

Doprava


Let do Tuniska není nikterak časově náročný. V naší nabídce můžete najít dovolenou s příletem do Tunisu, který leží v tuniském zálivu na severovýchodu země. Z Prahy do Tunisu trvá let asi 2 h a 20 min. Dalším tuniským příletovým letištěm v naší nabídce je Enfidha. To leží na východním pobřeží, zhruba ve středu Hammámetského zálivu. Let z Prahy do Enfidha trvá asi o 15 min déle, cca 2 h 35 min.
V tuniských městech funguje poměrně dobře hromadná doprava. Turistům je doporučeno využívat spíše taxíky, které jsou poměrně levné, před nástupem do taxíku se s řidičem dohodněte na ceně dopředu a nebojte se smlouvat, původní cenu lze srazit i o 70 %.

Cestovní pojištění

Ke všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat, máme pro vás vždy to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené. Spolupracujeme pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou.
Stačí si nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro vaši dovolenou. Více o pojištění

Sjednejte si cestovní pojištění od ERV

Praktické informace


Jazyk – oficiálním jazykem je arabština, nejběžnějším evropským jazykem francouzština, v turistických letoviscích se domluvíte také anglicky, německy nebo italsky
Doba letu – cca 2,5 hod
Očkování a zdraví – Nevyžaduje se žádné očkování, doporučuje se nicméně očkování proti žluté zimnici a hepatitidě typu A. K dispozici je velké množství nemocnic ve větších městech a jak státní tak soukromé nemocnice bývají na vysoké úrovni.
Elektrické zařízení – el. napětí je 230 V, zástrčky jsou tvořeny dvěma kulatými vstupy, nabíjení telefonů, fotoaparátů atd. není problém.
Suvenýry – koberce, pouštní růže, datle, malovaná keramika nebo exotické koření.
Mobilní telefony/internet – země je dobře pokrytá signálem mobilních operátorů. Většina hotelů disponuje připojením k WiFi.
Spropitné - tzv. bakšiš, stejně jako i v ostatních arabských zemích se i tu platí bakšišné, se kterým pracovníci služeb bez výjimky počítají. Neposkytnutí bakšiše se pravděpodobně odrazí na kvalitě poskytnutých služeb. V restauracích nechávejte min. 10 % z utracené částky, pokojským, poslíčkům, taxikářům apod. také nechávejte drobnou odměnu.
Víza/vstupní formality – pro organizovanou turistiku (s voucherem cestovní kanceláře) není vízová povinnost, je ovšem potřeba, aby měli cestující platný pas min. 6 měsíců od data vstupu do země.
Důležité kontakty – Velvyslanectví Tunis
Tel.: +216 71 781 916 (veřejné), +216 71 780 456 - recepce (veřejné), +216 71 847 242 – sekretariát
Adresa: 98, rue de Palestine, BP 53, 1002 Tunis

Upozornění – zvýšeného respektu k islámské kultuře dbejte především v období Ramadánu.

Mohlo by vás také zajímat