Es wurden keine Angebote gefunden..

V Turecku se sny o pohádkové dovolené stávají skutečností. Je libo relaxace na nádherně zlatavých písečných plážích s vychlazeným drinkem v ruce, či snad průzkum oslnivých historických památek nebo kochání se úchvatnou přírodou? Pokud ano, Turecko je pro vás tou pravou trefou do černého. A to zdaleka není vše, co může tato rozličná exotická země nabídnout.
Turecko je transkontinentální země, která se rozkládá většinově v Asii (poloostrov Malá Asie, neboli Anatolie) a v Evropě (malý cíp na Balkánském poloostrově). Sousedí s osmi zeměmi (Gruzie, Arménie, Ázerbajdžán, Írán, Irák, Sýrie, na evropské straně pak s Řeckem a Bulharskem). Větší polovina obvodu Turecka je omývána mořem, z jihu Středozemním, ze západu Egejským a ze severu Černým.
Dovolená v Turecku je v současnosti našimi klienty velmi vyhledávaná a cestovatelé se vracejí nadšení a rádi se do destinace vrací. Právě Turecko totiž nabízí dokonalý poměr cena/výkon (za stejnou cenu jako např. v Řecku tu seženete o třídu lepší hotel). Bezpečnostní situace je přitom zcela stabilizovaná a Turkové jsou velice příjemní lidé, což vaši dovolenou pozitivně poznamená. Tak tedy neváhejte a začněte vybírat svou dovolenou – hotely přímo na pláži čekají právě na vás!

Oblíbené hotely v Turecku

Základní informace o Turecku


Hlavní město: Ankara
Nejlidnatější/největší město: Istanbul, nejlidnatější město v Evropě, 3. největší rozlohou
Počet obyvatel: cca 83 mil., téměř ¾ obyvatel jsou etničtí Turci, největší neturecké etnikum tvoří Kurdové.
Rozloha: 783 356 km2
Jazyk: turečtina
Časový posun: +2 h (letní čas), +3 h (zimní čas)
Náboženství: islám (99 %)
Měna: turecká lira TRY (1 EUR = 4,560 TRY, 1 CZK = 0,179 TRY, aktuální v roce 2019)

Turecko je statním zřízením republika, které v nedávné době prošlo vážnými politickými otřesy, v současnosti je ale situace stabilizovaná. V roce 2017 byla situace zcela klidná a Turecko se opět zařadilo mezi jednu z nejnavštěvovanějších zemí světa vůbec. Navíc moře, tedy cíl letních cestovatelů, je na západě země. Právě západ země je naprosto bezpečný, naopak východ (hlavně jihovýchod) Turecka se k návštěvám díky zvýšenému bezpečnostnímu riziku, nedoporučuje navštěvovat vůbec. To však není potřeba ničeho litovat, protože veškeré krásy země se beztak nachází právě na západě země.
V Turecku je většina obyvatel muslimská, nicméně země je sekulární a ústavně zajišťuje svobodu náboženství. Nábožensky se pokládá za liberální zemi, což je evidentní (i když zjednodušený náhled) např. na oděvu žen, jenž je stejný jak u evropských (a jiných) žen. V některých směrech Turecko bývalo a pořád je mnohem progresivnější než třeba Evropa. Např. ženy tu dostaly volební právo minimálně desetiletí dřív než ve státech západní Evropy jako Francie, Itálie nebo Belgie.

Oblíbené regiony v Turecku

Hotelbild

Turecká riviéra

Turecká riviéra a zejména oblast kolem města Antalya patří v naší nabídce k těm nejvyhledávanějším destinacím. Místní písečné pláže jsou doslova pohádkové. Turecká riviéra nabízí také řadu historických památek, u kterých zaplesá srdce každého nadšence antiky.

Hotelbild

Egejská riviéra

Egejská riviéra nabízí návštěvníkům nádherné moře, horské masivy a neobyčejné písečné i oblázkové pláže. Dokonce se tu nachází jedna z nejfotografovanějších pláží na světě. Egejská riviéra je navštěvována i milovníky paraglidingu, je na ni totiž krásný výhled při seskoku z hory Babadag.

Hotelbild

Alanya

Tato oblast nabízí krásné pláže se směsicí písku a oblázků, z nichž jednu ke koupání měla využít samotná Kleopatra, po které se pláž dnes jmenuje. Zájemci o historii v Alanyi můžou navštívit místní mauzoleum Aksebe nebo jeskyni Dim Cave, která je považována za jednu z největších a nejkrásnějších v Turecku. Pokud toužíte po zajímavých suvenýrech a nebojíte se smlouvání, navštivte místní trhy.

Hotelbild

Antalya

Antalya je považována za kulturní a ekonomické centrum Turecké riviéry, kde dokonale poznáte běžný život Turků. Naleznete zde různé typy pláží a to od upravených písečných zvoucích ke koupání, přes kamenité až po pláže s moly se zakotvenými loďkami.

Hotelbild

Side

Dovolenou v tomto středisku si užijí jak milovníci koupání a vodních radovánek, tak nadšenci do historie s oblibou antiky. V Side naleznete tři velké pláže, dvě oblázkové a jednu písčitou. V centru starého Side naleznete jak možnosti nočního života, tak možnosti různorodých nákupů a to především na tamních bazarech nebo v stylových obchůdcích s kořením a suvenýry.

Hotelbild

Bodrum

Prázdninová oblast Bodrum může být právem považována za ideální letovisko pro dovolenou. V Bodrumu najdete jeden z nejkrásnějších přístavů v Turecku. Jde o místo s bohatou historií, kde naleznete také jeden z původních sedmi divů světa – Mauzoleum v Halikarnassu.

Počasí a podnebí v Turecku


Podnebí kolem západního pobřeží je středomořské s horkými suchými léty a mírně chladnými vlhkými zimami. Na severu, u Černého moře, je podnebí trochu odlišné, oceánské: léta jsou vlhká a zimy chladnější než na západě.

Zajímavá místa

Efesus

Starověké řecké město na západním pobřeží z 10. století př. n. l. Nachází se tu Artemidin chrám, jeden ze sedmi divů starověkého světa. V Efesu se také nacházel jeden ze sedmi asijských kostelů, které jsou zmíněny v Knize zjevení, a pravděpodobně tu bylo napsáno Janovo evangelium. Další velkolepou stavbou byla knihovna, která pojala až 25–000 návštěvníků. Naneštěstí bylo město v roce 263 zruinováno nájezdy Gójů.

Konya

– město v centrálním Turecku, v regionu Anatolie. Pokud se do města vydáte, zajděte do Mevlanova mauzolea a spojte výlet s návštěvou světoznámého archeologického naleziště Çatal Hüyük, které leží jen asi 40 km od Konye. Byly zde nalezeny pozůstatky osídlení z doby asi 7 tisíciletí př. n. l.

Marmaris

– Přímořské letovisko na jihozápadním pobřeží, Marmaris, je oblíbené díky jeho živému tepu. Přístav, kde kotví množství člunů a jachet lemují kopce porostlé borovicemi, což mu dává jedinečný přitažlivý charakter. Vyhledávaná je ulice barů a klubů, Ber Street, kde je rušno především v noci. Drinky jsou tu poměrně drahé, po příjemně líném dnu na pláži ale přijdou vhod.

Side Mahalya

– další z významných archeologických nalezišť a historických dokladů starověkého světa je ve městě Side na pobřeží Středozemního moře (jih Turecka). Najdete tu pozůstatky (na jejich stáří ale ve velice dobrém stavu) amfiteátru, Apollónova chrámu, Afrooditina chrámu, ale také křesťanské baziliky už z byzantského období.

Gastronomie


V Turecku se střetávají vlivy Středomoří, Balkánu, arabské kuchyně a ze severu kuchyně Kavkazu. Historicky se kořeny označují názvem osmanská kuchyně. Typické jsou türlü (dušená zelenina), kofty (masové koule), tolmy (mleté kořeněné maso zavinuté ve vinném listu), burek (plněné filo těsto), pilaf (rýžový nebo bulgur základ vařený ve vývaru, se zeleninou, masem, případně i ovocem a ořechy). V některých regionech je typický způsob servírování variací drobného občerstvení (způsob a účel podobný španělskému tapas), který se podává k alkoholickým nápojům, resp. jako společenská událost, kdy se počítá s delším popíjením alkoholických nápojů.
Signifikantní ingredience jsou baklažány, papriky, rajčata, rýže, ryby, cibule, česnek, jogurt, čočka, fazole, brambory, ořechy aj. Mají samozřejmě svá typická koření, která jsou typická dále spíše na východ, v arabském světě. Hojně se používá také oregano, typické ve středozemí. Z masa pak to, co ostatní arabské země: jehněčí, hovězí a ryby.

Měna a nakupování


Smlouvání je v Turecku běžnou záležitostí, teda aspoň na trzích, v supermarketech to samozřejmě nefunguje. Obchodníci jsou nadmíru příjemní, obzvláště v porovnání s těmi českými, může se ale stát, že se vám smlouvací byznys prodraží, pokud neznáte přibližné ceny zboží. Neděste se, že prodávající běžně nabídne vyšší cenu, to je jedno z pravidel smlouvání, jež byste měli znát.

Doprava - Kam v Turecku létáme


Chcete vědět, na která letiště nejčastěji v Turecku létáme a jak dlouho vám bude let v ideálním případě zhruba trvat? Níže můžete vidět seznam letišť, které CK Neckermann nejčastěji využívá.

Letiště Bodrum

Na tomto letišti přistanete, pokud budete bydlet v jednom z letovisek v oblasti Bodrum. Cestovat budete s velkou pravděpodobností s přestupem a cesta vám bude trvat i s přestupem cca 6 hodin, bez přestupu okolo 3 hodin. V hlavní sezoně (červen–září) se letiště potýká s návalem turistů, je tak potřeba na to brát ohled při cestě z vaší dovolené a na letiště dorazit v dostatečném časovém předstihu. WiFi zdarma je dostupné pouze v letištních salonech.

Letiště Antalya

Na tomto letišti přistanete, pokud zvolíte resort v okolí Antalye v oblasti Turecká riviéra. Na toto letiště se létá s přestupem okolo 6 hodin, bez přestupu zhruba 3 hodiny. Jde o mezinárodní letiště, na kterém přistane patrně nejvíce návštěvníků Turecka a to nejen v hlavní turistické sezoně, ale celoročně. WiFi přístup je zde za poplatek a jen některá bistra či restaurace nabízejí přístup zdarma po zakoupení občerstvení.
Letiště Dalaman – jde o jedno z letišť Egejské riviéry, budete tak na něm s velkou pravděpodobností přistávat při pobytu v této oblasti. Let vám bude i s přestupem trvat okolo 6 hodin, bez přestupu přibližně 3 hodiny. Letiště je otevřené nonstop a WiFi je zde přístupná za poplatek. Během hlavní sezony (červen–září) se připravte na velký nával turistů a počítejte s tím, že vaše odbavení před letem se může protáhnout.
Letiště Izmir – letiště v oblasti Egejské riviéry, létáme sem často bez přestupu a let trvá okolo 3 hodin, s přestupem okolo 6 hodin. Jde o oblíbené nonstop otevřené letiště, které během hlavní turistické sezóny praská ve švech (červen–září), při odbavení se tak obrňte trpělivostí a na letiště při návratu do ČR doražte s dostatečnou časovou rezervou. WiFi je na letišti k dispozici za poplatek, v některých letištních restauracích je možnost se po zakoupení občerstvení připojit zdarma.


Odkud do Turecka létáme


Níže naleznete seznam nejčastěji využívaných letišť CK Neckermann při vaší cestě za dovolenou v Turecku.
Letiště Praha – je největší české letiště, které je celoročně využívané turisty ze všech koutů planety. WiFi je zde k dispozici zdarma bez časového omezení. Na letišti můžete parkovat autem nebo se sem poměrně snadno dostanete pražskou dopravou.
Letiště Frankfurt – jde o velice oblíbené letiště cestujícími z celého světa a jedná se o třetí největší letiště v Evropě. Letiště je opravdu veliké a projde zde každoročně obrovské množství cestujících, berte na to prosím při vašich cestách ohled a na letiště doražte s dostatečným časovým předstihem. WiFi je na letišti zdarma a neomezeně. Na letiště se můžete snadno z Prahy dostat za pomoci autobusových dopravců, kteří sem jezdí i několikrát denně.
Letiště Mnichov – mezinárodní letiště, které je druhým největším letištěm v Německu a jedno z největších letišť na světě, čemuž odpovídá i dopravních ruch a množství turistů, které toto letiště každoročně odbaví. WiFi je zde k dispozici zdarma a bez omezení. Na letiště se z Prahy dostanete za pomocí českých i mezinárodních autobusových společností, které sem pravidelně jezdí.

Cestovní pojištění

Ke všem našim zájezdům vám sjednáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom, zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat, máme pro vás vždy to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené. Spolupracujeme pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou.
Stačí si nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro vaši dovolenou. Více o pojištění

Sjednejte si cestovní pojištění od ERV

PRAKTICKÉ INFORMACE A KONTAKTY


Doba letu – cca 3 h.
Očkování a zdraví – Česká republika má s Tureckem smlouvu o sociálním a zdravotním pojištění, což znamená bezplatnou péči, respektive proplacení po návratu z dovolené. Před odjezdem si proto zajistěte formulář "CZ/TR 111", který je pro zpětnou refundaci nezbytný. Jako ostatně všude i v Turecku doporučujeme cestovatelům v případě potřeby využít soukromě kliniky, které mají vyšší úroveň. Státní nemocnice jsou však také na vysoké úrovni. Vodu je možné pít bez obav.
Elektrické napětí – napětí a zásuvky jsou stejné jako v ČR, nebudete potřebovat adaptér.
Suvenýry – Artikly, jimiž Turecko vyniká, jsou koberce, kožené zboží a šperky (zlaté i stříbrné), které jsou v Turecku o poznání levnější než v jiných zemích.
Spropitné – v Turecku se jako v ostatních arabských zemích počítá s bakšišem. V restauracích nebývá spropitné zahrnuto do ceny, mezinárodní etiketa doporučuje nechat za služby alespoň 10 % z celkové utracené částky. Nosičům a pokojským se nechává asi 1 €.
Víza/vstupní formality – každý cestující je povinen být držitelem pasu s biometrickými údaji s minimální zbývající platností v délce 6 měsíců.
Od roku 2015 nepotřebují občané EU pro vstup do země víza, pokud plánují pobyt kratší než 90 dnů v průběhu 180 dnů za účelem nevýdělečné činnosti.
Pobytová a odletová taxa – neplatí se žádné taxy (aktuální pro rok 2019)
Důležité kontakty – Honorární konzulát Antalya
e-mail: antalya@honorary.mzv.cz
tel.: +90 242 322 61 83
adresa: Zerdalilik Mahallesi, 1385 Sokak Metin Kasapoglu 2.Apt. No. 20/1-4, Muratpasa, TR-07100 Antalya
Honorární konzulát Izmir
e-mail: izmir@honorary.mzv.cz
tel.: +90 532 211 62 07
adresa: Cumhuriet Meydani No.11, Meydan Apt. Kat:4, Daire 11, 35220 Alsancak - Izmir
Upozornění – turistům se doporučuje, aby si dobře hlídali svoje doklady, aby se vyhýbali pouličním oslavám a demonstracím a aby sledovali bezpečnostní situaci v zemi v médiích. Turisté by se měli vyhýbat fotografování vojenských objektů nebo objektů podobného charakteru.


Mohlo by vás také zajímat