Dovolená Jamajka


Navštivte jeden z nejkrásnějších ostrovů Karibiku.

Ochutnejte vynikající rum, zaposlouchejte se do tónů reggae a odpočiňte si u blankytně modrého moře. Tento ostrov vás uchvátí nádhernými plážemi, krásnou přírodou a milými lidmi. Jamajka se považuje za jeden z nejkrásnějších ostrovů Karibiku. Najdete tu krásné hory, několik řek, vodopádů a jeskyní.


Oblíbené hotely na Jamajce

Jamajka - Země dřeva a vody


Třetí největší ostrov v Karibském moři je neodmyslitelně spjat se žhavými rytmy reggae pod svěžími banánovníky a ve vlnách tyrkysového moře. Konec konců název Jamajka znamená „země dřeva a vody“. Charakter dokreslují korálové útesy a do vnitrozemí se zvedající zelené kopce.
Ikonou ostrova je Bob Marley, hudebník a aktivista. Vesnička Nine Mile, kde najdete jeho rodný dům přeměněný v muzeum, je jen několik kilometrů od letovisek Runaway Bay a Ocho Rio, jež najdete v naší nabídce. Zde je Bob Marley i pohřben.
Jamajka je také vyhlášenou destinací pro milovníky golfu. Ostrov disponuje deseti osmnácti- a dvěma devítijamkovými hřišti vhodnými pro začátečníky i zkušené profesionály. Špičková vybavenost hřišť doplněná o místní kolorit krajiny řadí Jamajku na přední příčky golfového světa.
I místní gastronomie je velkým lákadlem. Mísí v sobě vlivy africké, evropské a domorodé kuchyně. Z nejtypičtějších jídel zkuste tzv. jerk, pomalu pečené kuře v kořeněné jamajské omáčce. Hlavní suroviny jsou ryby a další plody moře, tropické ovoce, zelenina a koření. Za návštěvu stojí i rastafariánské restaurace I–tal, vegetariánské restaurace, které provozují ikoničtí rastamani.

Jamajka

PRAKTICKÉ INFORMACE

Klima – tropické podnebí, s nízkými rozdíly v letních a zimních teplotách. Období dešťů je od konce dubna do října. V období od počátku srpna do konce listopadu je zvýšená možnost výskytu hurikánů. Díky pasátům je severní pobřeží deštivější než to jižní. Nejslunečnější je okolí Kingstonu. OD prosince do března sem občas zavítá studený vítr Norte.
Jazyk – oficiální jazyk je angličtina.
Očkování a zdraví – není potřeba žádné očkování. Kvalitní zdravotnické péče se vám dostane v soukromých zařízeních, kde musíte zaplatit hotově. Navíc je poměrně drahá, proto nepodceňujte kvalitní cestovní pojištění. Pití vody z kohoutku je bezpečné, pro jistotu se ale informujte v hotelu.
Měna/použití platebních karet – oficiální měna je jamajský dolar (100 JMD = 17,13 CZK). V městech a rekreačních letoviscích není problém s platbami kartou, je tu i docela hustá síť bankomatů. Problém není ani s výměnou EUR nebo USD (využívejte certifikované směnárny nebo banky).
Elektrické napětí – zásuvky jsou tu jiné než v ČR, 110 V / 50 Hz, se dvěma plochými kolíky. Vezměte si s sebou adaptér.
Suvenýry – synonymem pro Jamajku je reggae. Najdete tu spoustu specializovaných obchodů s hudbou s množstvím nahrávek. Nákup doutníků a rumů spojte s prohlídkou výrobny. Typické jsou také šperky a výrobky z palmového listí. Pochází odsud i delikátní káva Blue Mountain.
Mobilní telefony/internet – informujte se u svého operátora, za jakých podmínek tu funguje roaming a jaké je tu pokrytí. Většina hotelů disponuje WiFi připojením a ve větších městech fungují internetové kavárny.
Spropitné – restaurace procenta za služby započítávají do účtu. Menší restaurace nebo stánky spropitné nezapočítávají, spropitné je tedy dobrovolné, mezinárodní etiketa doporučuje 10 % z celkové útraty.
Pronájem automobilu – na Jamaice se jezdí vlevo. Najít půjčovnu aut není problém, není to ale nejlevnější (od cca 2 000 Kč/den). Stav silnic není nejlepší a jsou často v kopcovitém terénu.
Víza/vstupní formality – při pobytu kratším jak 30 dnů za účelem turistiky nejsou potřebná víza. Cestovní pas musí mít platnost min. 6 měsíců od doby vstupu na území.
Pobytová a odletová taxa – při odletu se hradí poplatek 1 000 JMD (cca 20 USD).
Důležité kontakty – Honorární konzulát Kingstone
tel.: +01 876 922 6192, +01 876 922 4903
adresa: King Street 93, Kingston
Upozornění – po setmění dbejte zvýšené opatrnosti v centrech měst, odlehlých koutech a chudinských čtvrtích. V turistických lokalitách je bezpečno.

Montego Bay

LETOVISKA na Jamajce

Runaway Bay

letovisko uprostřed severního pobřeží je považováno za vůbec nekrásnější z celé Jamajky a vyznačuje se nevelkými písečnými zálivy. Pokud preferujete spíše klidné místo, je právě toto ideální volbou. Přesto je to moderní rezort se špičkovými hotely a službami. Název Runway (uprchlík, utečenec) je proto, že právě tudy vedla trasa, po které se v koloniálních dobách snažili otroci z ostrova utéct.

Montego Bay

vyhlášeno pro tyrkysové moře a rušný dovolenkový tep. Najdete tu i klidnější kouty luxusních hotelů, návštěvníci ale přijíždí za vzrušujícími párty a nákupy v duty free zóně a na místních trzích. Dokonalá je také potápěčská zkušenost v puklině jeskyně Widowmaker.

Negril

na nejzápadnějším cípu ostrova leží městečko Negril. Rozděluje jej říčka, která pomyslně odděluje Negril na dva různé světy. Ten severní je ve jménu 11 km dlouhé pláže z jemného zlatého písku s pozvolným vstupem do moře, druhá část jsou pak menší ubytovací zařízení zasazená do romantických skalnatých útesů.

Ocho Rio

několik kilometrů východně od Rynaway Bay leží Ocho Rio, domov hned několika nejluxusnějších rezortů z celého Karibiku, kde to skutečně žije jak přes den, tak i v noci. Nedaleko letoviska navštivte Columbus Park, kde se měl vylodit Kryštof Kolumbus, a také Dunn’s River Falls, slavné kaskádové vodopády, nazývané též Niagary Karibiku.

Montego Bay

TIPY NA VÝLETY

Kingston a Bob Marley – po několika hodinách cesty úžasnou tropickou vegetací přes vyhlídku na Mount Diablo dorazíte do hlavního města Kingstonu, které se nachází mezi mystickými horami Blue Mountain a sedmým největším přírodním přístavem na jižním pobřeží Jamajky. Kingston je moderní město a vyjímá se v dokonalém kontrastu s okolní bujnou přírodou. Zastávka je také v muzeu Boba Marleyho v jeho rodné vesnici.
Vodopády Dunn’s River – jedná se o jeden z národních pokladů a nejznámější vodopády na Jamajce. Vodopády se nacházejí v Ocho Rios, ve farnosti svaté Anny, bývalé rybářské vesnici a nyní letovisku s přístavem pro výletní lodě. Vodopády jsou vysoké 55 m a dlouhé 180 m. Nachází se v jedinečném prostředí svěží zeleně, což udržuje oblast hezky chladnou. Na zpáteční cestě bude zastávka na nákupy.
Port Antonio a Modrá laguna – Port Antonio nabízí třpytivé vodopády, romantické zátoky a krásné pláže. Pláž v malé zátoce je považována vůbec za nejkrásnější na celém ostrově. Součástí je oběd a chlazené nápoje u vody. Následuje návštěva Modré laguny, proslavené filmem Brooke Shields a známým ponorem Jacquese Cousteau. Legenda říká, že v laguně bydlí drak.
Black River, vodopády Ys a Appleton – poznávací výlet za faunou a flórou Jamajky. Zkušený průvodce vám popovídá o divoké zvěři včetně krokodýlů a více než 100 druhů ptáků nebo o mangrovových stromech, které na plavbě po řece Black river můžete zahlédnout. Black River (Černá řeka) se nachází v St. Elizabeth Parish, jedné z největších jamajských farností, která leží na jižním pobřeží. Po této vzrušující cestě si odpočinete a vychutnáte si tradiční jamajský oběd.