Dovolená na Kapverdách

Kapverdy


Ostrovy Zeleného mysu

10 ostrovů v Atlantském oceánu nedaleko západního afrického pobřeží. Přestože rozlohou je souostroví nevelké, geografický ráz mají různý. Některé ostrovy jsou obklopeny vulkánovými skalisky, jiné ostře řezanými písečnými dunami připomínají spíše plavoucí kus Sahary. Na Kapverdách je rekordní počet slunečných dnů a velkým lákadlem jsou i věčně dobře naladění místní, jež žijí heslo „no stress“.


Oblíbené hotely na Kapverdách

Tipy na výlety


Pico do Fogo – s 2 829 m n. m. je hora Fogo (z portugalštiny „ohňová hora“) nejvyšším bodem ostrovů. Neaktivní vulkán je součástí národního parku a zabírá v podstatě celý ostrov Fogo. Celý jako by rostl přímo z Atlantiku a z vrcholu kolem velkého kráteru jsou ty nejlepší výhledy na ostrovy.
Buracona – rozlohou malá zátoka a laguna na severozápadu ostrova Sal je ale velká co do zážitku. V laguně se totiž nachází jeskyně, zvaná Modré oko. Efekt lámajících se paprsků o průzračnou hladinu v jeskyni je magická podívaná. V laguně i v okolních lávových jezírkách v útesech je skvělé koupání.

PRAKTICKÉ INFORMACE


Klima – atypické tropické suché, deště jsou tu zřídka, sever má pouštní charakter, jih polopouště. Počasí je stabilní a příjemné po celý rok. Je tu velmi větrno a je nutno brát v úvahu často silné mořské proudy. Koupejte se proto jen tam a tehdy, když je to povoleno.
Jazyk – úředním jazykem je portugalština, hovorovým jazykem je kreolština.
Očkování a zdraví – nejsou vyžadována žádná očkování. Zdravotnictví patří k nejlepším v Africe. Na každém ostrově je jak státní, tak soukromé zařízení a také lékárna. Doporučujeme uzavřít cestovní pojištění. Na ostrově Santiago byl zjištěn výskyt viru zika, proto se nedoporučuje těhotným a dětem cestovat na Kapverdy. Voda z kohoutku je nepitná, pijte proto vodu balenou.
Měna/použití platebních karet – kapverdské escudo (100 CVE = 23,6 CZK), platba kartou v hotelech a restauracích je běžná, bankomaty jsou tu také dobře dostupné. Ideální je přivézt si eura, kterými tu i můžete platit.
Elektrické napětí – proud s napětím 220 V, stejné zásuvky jako u nás, výjimečně britského typu (tehdy mají hotely k dispozici adaptér).
Suvenýry – šperky a bižuterie z korálů a mušlí. Také místní káva má tradici. Ta nejvybranější je z ostrova Fogo.
Mobilní telefony/internet – informujte se u svého operátora, za jakých podmínek je roaming dostupný na Kapverdách. Obecně mají ostrovy špatné pokrytí. Internet je slušně dostupný ve všech hotelích, v nákupních centrech a také na letišti.
Spropitné – spropitné min. 10 % za servis je naprosto běžné a očekává se, v účtech ale zahrnuto nebývá.
Pronájem automobilu – většina cest je nezpevněná, na každém ostrově většinou jen jedna asfaltová silnice, a to pouze několik desítek kilometrů. Půjčovny aut jsou na letišti a větších městech, dbejte ale zvýšené opatrnosti díky terénu a náročnosti silnic.
Víza/vstupní formality – pro vstup do země jsou potřeba víza, o která můžete požádat na Honorárním konzulátu Kapverdské republiky v Praze nebo při příletu na letišti. Poplatek za 30denní víza jsou cca 25 €. Potřeba je také platný cestovní pas.
Pobytová a odletová taxa – pobytová taxa cca 2 €/noc. Taxa se platí v hotelu.
Důležité kontakty – Honorární konzulát Praia
tel.: +238 991 2966, nouzová linka: +351 919 319 422
adresa: Condomínio MIRAMAR, Bloco B -2 Andar Esquerdo, Palmarejo Baixo - Ilha de Santiago, Cidade da Praia, Praia

LETOVISKA


Ostrov Sal – v severní skupině kapverdských ostrovů leží Sal, nejnavštěvovanější z ostrovů. Je to velmi živé místo s bujarým nočním životem a krásnými plážemi, např. 7km Santa Maria, z celých Kapverd nejlepší místo pro potápění. Sal má v průměru 350 slunečných dnů v roce.
Boa Vista – lemovaný nádhernými oranžovými písečnými dunami, ostrov Boa Vista je 3. největší z Kapverdských ostrovů. Místo je jako stvořené pro windsurfing.