Tady je sezóna po celý rok.Zájezdy do Dubaje


Dubaj je velkoměsto, které bylo zbudováno takřka z ničeho za pouhých několik desítek let. Rozrostlo se tryskovou rychlostí co do plochy, tak i do výšky. Tato arabská metropole se západním charakterem láká k návštěvě mimo skvělé rekreační zázemí možná právě kvůli tomu, že má na kontě hned několik světových NEJ:

NEJlidnatější město – s téměř 3 miliony obyvatel má největší hustotu
NEJluxusnější hotel světa – tím je ikonický Burj Al Arab s tvarem plachetnice. Pyšní se také nejvyšším vnitřním atriem světa s výškou 180 m.
NEJvyšší hotel světa – Hotel JW Marriott Marquis
NEJvyšší budova světa – s výškou 828 m a 163 patry nemá na světě konkurenci. Budova má hned několik dalších nej: nejvýše položené obyvatelné patro, vyhlídka, restaurace a mešita.
NEJvětší nákupní centrum – The Dubai Mall má na 1 200 obchodů, restaurace, kina, jedno z největších akvárií světa, ale také třeba kluziště.
Dubaj je také město, které se údajně ze všech měst na světě NEJrychleji rozvíjí, proto další prvenství přibývají.


Základní informace

Dubaj:1 ze 7 emirátů (autonomních států) Spojených arabských emirátů (SAE, Střední východ) a nejlidnatější město celé země. Státní zřízení každého emirátu je konstitutivní monarchie. Dubaj, stejně jako celé SAE, je muslimská kultura, nicméně s velmi liberálním přístupem k západnímu způsobu života (obzvláště Dubaj, vzhledem ke koncentraci cizinců). Je zde povolena satelitní TV, ženy nosí běžné „evropské“ oblečení, alkohol je dostupný v hotelových i běžných barech a restauracích nebo specializovaných prodejnách a k dostání je též vepřové maso.

Hlavní město: Abú Zábí
Počet obyvatel: cca 2,9 mil., velmi kosmopolitní, asi 80 % obyvatel jsou přistěhovalci, především z Indie, Pákistánu, Bangladéše, Íránu a Filipín.
Rozloha: 4 114 km2
Časový posun: letní čas +2 h, zimní čas +3 h
Jazyk: arabština (úřední), další dle minorit
Náboženství: islám, hinduismus, křesťanství a další dle minorit
Měna: dirham (1 EUR = 4,340 SAE, 1 CZK = 0,170 SAE)

Počasí a podnebí v DubajiPrůměrná teplota v Dubaji je cca 25 °C, v letních měsících tu bývá až 48 °C. Pro teplomilné je to možná přijatelné, nicméně ideální čas na dovolenou je pro středoevropany jaro a podzim. V zimních měsících je teplota také přívětivá, pokud ale ve Spojených arabských emirátech někdy prší, je to právě v zimě. Po celý rok je nutné počítat s písečnými bouřemi, proto je dobré vybavit se rouškou nebo šátkem.

Dovolená v destinaciDubaj je městem divů a kuriozit, tím spíš, že tato oáza bohatství a komfortu vyrostla v poušti. Postupně se rozrůstá směrem do moře, pláží tedy přibývá a nejsou přeplněné. Spousta hotelů má vlastní soukromé pláže, dostatek je ale i těch veřejných.

Dubaj je také jedna z nejbližších a asi nejlépe dostupných exotických destinací, dovolená v Dubaji je tedy opravdu pohodlná alternativa. Navíc se nemůže stát, že byste se nudili: kilometry písečných pláží lze střídat s jakoukoliv atrakcí, co si zamanete, nákupy, vodní sporty, výborná gastronomie, projížďky pouští a mnohé další. Neexistuje nic, co by v Dubaji nebylo možné, navíc výborná infrastruktura a doprava dělá dobře dostupná i okolní města a místa, která byste třeba rádi navštívili, abyste okusili skutečný arabský svět.

Zajímavá místa v okolí


•NEJvyšší budova světa Burj Khalifa: s výškou 828 m a 163 patry nemá na světě konkurenci. Budova má hned několik dalších nej: nejvýše položené obyvatelné patro, vyhlídka, restaurace a mešita. Ve 122. patře se nachází restaurace (doslova v oblacích), ve 148. patře Top Sky Lounge.
•Dubajská fontána: před Burj Khalifa, přímo před vchodem do Dubai Mall, je největší tančící fontána na světě, jež stříká až do výšky 150 m. Choreografie je k vidění asi třikrát denně, přičemž jednou je to při západu slunce.
•Uměle vytvořené ostrovy: souostroví The Palm ve tvaru – jak jinak – palmy, souostroví The World znázorňující mapu světa a jeden další umělý ostrov.
•Dubajská zátoka: skutečné srdce Dubaje, protože právě odtud město vyrostlo, když se tu usadil kmen Bani Yas, aby se tu živil lovením ryb a mořských perel. Dnes zde sídlí muzeum a uličky jsou lemovány stánky s kořením, zlatem a textiliemi.
•Poušť: méně než 20 min jízdy z moderního centra je poušť. Tato atrakce je skutečným lákadlem pro turisty. Můžete se projet offroadem, na čtyřkolce, velbloudu a zážitek završit tradiční arabskou barbecue.

GastronomieTak jako celé město, je i kuchyně velmi kosmopolitní. Najdete tu národní kuchyně celého světa, restaurace přepychové i levné fast foody různé kvality. Doma je tu ovšem kuchyně arabská, potažmo kuchyně blízkého východu, především pak libanonská, íránská a syrská.
Tradiční beduínská strava byla založena na rybách, datlích, velbloudím masu a mléku. Neodmyslitelný je arabský chléb, ledový salát a okurky.

Zdraví


Vzhledem k tomu, že je to země bohatá, země 1. světa, i zdravotnictví a obecně zdraví obyvatel tomu odpovídá. Očkování není nutné. Většina zdravotních rizik vychází jen z vysoké teploty. Je potřeba pravidelně se natírat opalovacím prostředkem s vyšším faktorem a hlavně dodržovat pitný režim. Kohoutková voda je pitná, ovšem, tak jako při cestování do jakékoli země, vezměte v potaz citlivost vašeho organismu a případnou preferenci balené vody. Kvůli teplotám by měli být obzvláště opatrní lidé se srdečními obtížemi.

Měna a nakupování


Dubaj se v žebříčcích řadí do první desítky měst s nejvyššími náklady na život.
Výše je již zmíněno, že právě v Dubaji se nachází největší nákupní centrum na světě. The Dubai Mall má na 1 200 obchodů, 150 restaurací, kina, jedno z největších akvárií světa, ale také třeba kluziště.

Cestovní doklady


Každý cestující je povinen být držitelem pasu s biometrickými údaji s minimální zbývající platností v délce 6 měsíců. Od roku 2015 nepotřebují občané EU pro vstup do země víza, pokud plánují pobyt kratší než 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů za účelem nevýdělečné činnosti.

Doprava


Hustý provoz a způsoby řidičů i značení mohou být někdy pro evropského řidiče trochu nezvyklé a zmatečné. Za velmi slušnou cenu jsou tu ale taxíky (všechny společnosti mají stejnou sazbu, nemusíte se tedy bát, že vás řidiči ošidí). Dobrou cenu a infrastrukturu má i metro a autobusy.