Dovolená Srí Lanka


Srí Lanka vám nabízí nádherné pláže s tyrkysově modrým mořem, džungle s překrásnou přírodou, národní parky, slunečné počasí, vynikající asijskou kuchyni a několik památek či sportovní vyžití. Užijte si zde popíjení pravého cejlonského čaje s výhledem na plantáže a rýžová pole nebo jízdu na slonovi. Zaručeně na vás čeká mnoho dalších zážitků.

Oblíbené hotely na Srí Lance

Srí Lanka – Neodolatelný ostrov


Srí Lanka se rozkládá na ostrově Cejlon při jihovýchodním cípu Indie. Kdysi Srí Lanku spojoval s Indií dlouhý písečný pás a ještě v 15. století bylo možné přejít z Indie na Srí Lanku suchou nohou. Dnes je tento pás rozdělen na mnoho menších neobydlených ostrůvků a nese název Adamův most.
Nekonečné pláže, ruiny dokládající bohatou historii, vřelí lidé, stáda slonů, dobré ceny, parní vlaky, ikonický čaj a skvělé jídlo dělá Srí Lanku neodolatelnou. Na ploše ještě o něco menší než je Česká republika se toho potkává tolik: od historických památek přes přírodní krásy až po luxusní rezorty.
Turismus na Srí Lance se začal raketově rozvíjet až po konci občanské války, která trvala od roku 1983 až do roku 2009. Obecně je méně rozvinutý východ a sever země, kde narazíte na pláže, které budete mít jen sami pro sebe. Od hlavního města na jih je turismus již zaběhnutý, což sice znamená více lidí, ale také vyšperkovanější služby.

PRAKTICKÉ INFORMACE


Klima – počasí je tropické s příjemnými teplými slunečnými dny. Charakter podnebí se ale značně na různých světových stranách liší, a to díky různým vlivům monzunů. Na jihu a západu vane od května do října, na severu a východu od října do ledna.
Jazyk – úřední jazyk sinhálština, národní také tamilština.
Očkování a zdraví – při pobytu na Srí Lance je třeba zachovávat základní hygienická pravidla pro pobyt v tropických zemích, očkování není povinné. V případě zdravotních potíží je nutné počítat s tím, že běžně dostupná zdravotní péče není na úrovni srovnatelné se státy EU. Je vhodné požádat o doporučení zdravotnického zařízení v hotelech vyšší kategorie. Především v západní části země vzrůstá počet případů výskytu nemoci horečky dengue přenášené komáry, nedoporučuje se tedy cestovat sem těhotným a dětem.
Měna/použití platebních karet – oficiální měna je srílanská rupie (100 LKR = 14 CZK). Peníze si můžete směnit nejvýhodněji z EUR nebo USD na letišti nebo v bankách. Ve městech jsou bankomaty vcelku dostupné a spolehlivé (někdy s limitem max. výběru), v hotelích, nákupních centrech apod. se dá platit kartou, většinou ale s 10% přirážkou.
Elektrické napětí – zásuvky různého typu s napětím 230–240 V, potřeba je adaptér.
Suvenýry – věhlasný cejlonský čaj je základ. Dalšími oblíbenými dárečky jsou vyřezávané dřevěné masky, koření, výrobky z kůže, z kokosových skořápek a ze sloního trusu, batikované oblečení a obrázky.
Mobilní telefony/internet – informujte se u svého operátora, za jakých podmínek je tu roaming, pokrytí signálem je poměrně dobré. Většina hotelů má WiFi připojení, ve městech jsou pak internetové kavárny.
Spropitné – některé hotely a restaurace spropitné již zahrnují do ceny (20 %), jiné provozovny nikoliv. Zkontrolujte tedy raději váš účet. Pokud v něm spropitné není zahrnuto, mezinárodní etiketou je doporučených 10 % z utracené částky.
Pronájem automobilu – autopůjčovny tu jsou, ale provoz na silnicích je docela nebezpečný. Vzhledem k velikosti ostrova je možné jej procestovat za pár hodin třeba vlakem.
Víza/vstupní formality – před příjezdem na Srí Lanku je nutné elektronicky se registrovat na www.eta.gov.lk (ETA=Electronic Travel Authorization) a zaplatit kartou 35,- USD. Poplatek je možné zaplatit až na letišti, a to ve výši 40 USD. Každý návštěvník se musí prokázat pasem platným min. dalších 180 dnů ode dne příjezdu, předložit zpáteční letenku i doložit dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu.
Pobytová a odletová taxa – zahrnuta v registraci.
Důležité kontakty – honorární konzulát Kolombo
tel.: +94 115 559 083
adresa: 60/1, Park Street, Colombo 2
Upozornění – Peníze vždy podávejte pravou rukou a nikdy se nefotografujte zády k sochám Buddhy. Ostrov je omýván Indickým oceánem, který se při pobřeží vyznačuje značně silnými proudy, proto se koupejte jen tam, kde je to povolené.

LETOVISKA na Srí Lance


Beruwela – městečko leží asi 60 km jižně od Colomba. Patří mezi první místa, která osídlovali arabští kupci. Dříve rybářská vesnička dnes nabízí krásné žluté pláže a luxusní rezorty. Najdete tu mimo jiné i nejstarší mešitu v zemi, Kachimalai.
Hikkaduwa – do tohoto letoviska se sjíždí turisté hlavně za vodními sporty, zejména za surfingem, který tu má ideální podmínky od listopadu do března.
Waikkal – pouhých 10 km od Negombo, nicméně mnohem klidnější varianta. Pláže jsou tu dlouhé, zlaté a neposkvrněné.
Kalutara – městečko bývalo v dobách kolonizace střediskem obchodu s kořením, dnes je rekreačním letoviskem. Kromě nádherných širokých písčitých pláží lákají turisty buddhistické a hinduistické chrámy.
Negombo – rybářské městečko se stejnojmennou lagunou, která dřív bývala významným přístavem. Dlouhá široká pláž se zlatým pískem lemovaná promenádou s množstvím obchůdků, restaurací a barů.
Bentota – městečko na jihozápadním pobřeží, které si stále drží tradiční tvář rybářské kolonie, což mu zajišťuje poklidný ráz. Voda je tu mnohem čistější než třeba v Negombo, nahrává tedy vodním sportům, třeba objevování bohatého podmořského světa.

TIPY NA VÝLETY


Deštný les Sinharaja – jediný deštný prales na Srí Lance. Rozkládá se na ploše asi 230 km2 a začíná s nadmořskou výškou okolo 100 m n. m. až po téměř 1 200 m n. m. Výrazná je tu především různorodost ptáků, z ostatních třeba růžolící opice.
Safari Udawalawe – leží jižně od centrálních kopců ostrova. Vyvážený mix opuštěných plantáží, džungle a travnatých ploch. V období sucha mezi květnem a zářím lze pozorovat stáda slonů.
Kandy vlakem – město Kandy, poslední sídlo a pevnost králů Sinhala si zachovává auru vznešenosti. Nachází se tu Chrám Buddhova zubu a Královská botanická zahrada s jednou z nejkrásnějších sbírek orchidejí.