Senegal - základní informace

Nádherná země, která nabízí pro každého něco. K dispozici je více než 500 km písečných pláží, luxusní hotely, senegalská kuchyně, savany s různými exotickými zvířaty a krásné počasí po celý rok. Ne nadarmo se Senegalu přezdívá perla střední Afriky. Leží na západním pobřeží Afriky a sousedí s dalšími čtyřmi zeměmi – Gambia, Guinea, Guinea-Bissau, Mali a Mauritánia. Nevynechejte ze své návštěvy hlavní město Dakar. Budete si tu připadat jako v pohádce.

Hlavní město: Dakar
Počet obyvatel: cca 14 mil.
Rozloha: 196 190 km2
Časový posun: letní čas -2h, zimní čas -1h
Jazyk: francouzština (úřední), wolofština, pulaar, jola, mandinka
Náboženství: islám (96%), křesťanství (3,8%), domorodá a jiná náboženství (0,2%)
Měna: Západoafrický CFA frank (1 EUR = 655 CFA, 1 CZK = 24 CFA)

Počasí a podnebí v Senegalu


V období od června do října je zde období dešťů, které vrcholí v srpnu a září. V červnu, kdy deště začínají, proprší pouze dva dny v měsíci, v červenci je to pak sedm dní. V srpnu a září deště vrcholí, a to na 11 až 13 dešťových dnů. V říjnu, kdy období dešťů končí, jsou to opět jen 2 deštivé dny.

Nemusíte se bát prudkých dešťů a velkého vlhka. Během tohoto období se teploty pohybují kolem 30 °C a v ovzduší je míra vlhkosti minimální. Po skončení dešťového období začíná v Senegalu letní sezóna, při které se teploty pohybují kolem 20–30 °C.

Nejzajímavější místa v Senegalu


Dakar

Kromě hlavního města Dakar, ve kterém je nespočet zajímavých míst jako je například IFAN Muzeum afrického umění nebo Henriette-Bethily Dámské muzeum, Vám můžeme doporučit i místa jako je například ostrov Gorée, Růžové jezero, rezervace Bandia nebo národní park Saloum Delta.

Ile de Gorée

Ostrov Gorée je jednou z 19 čtvrtí hlavního města Dakar a díky své bohaté historii patří do seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se zhruba 2 kilometry jižně od pevniny.
Známým se stal hlavně díky obchodu s otroky, který zde byl rozšířeně v 18. století. V letech 1780–1784 byl na ostrově postaven Dům otroků. V dnešní době slouží jako muzeum, ve kterém se můžete setkat s celou historií obchodu s otroky. Tato budova byla postavena jako poslední svého druhu a v dnešní době je také jednou z nejstarších budov na ostrově.

Retba

Další zajímavou atrakcí, kterou Vám můžeme doporučit je růžové jezero Retba, které se nachází zhruba 23 kilometrů severně od Dakaru. Růžové se mu říká proto, že je opravdu růžové. Je to způsobeno mikroorganismy, které produkují růžové barvivo a vypouští jej do vody. Zajímavé je ale nejenom tím. Je v něm také až 1,5x vyšší koncentrace soli než v mrtvém moři, místní zde proto těží sůl. Právě kolem tohoto jezera vedla trasa jedné z nejznámějších místních Rallye Paříž–Dakar.

Rezervace Bandia


Pokud máte zájem poznat místní přírodu a zvířata trochu blíže, doporučujeme navštívit přírodní rezervaci Bandia. Leží zhruba 65 kilometrů od hlavního města Dakar. Po rezervaci se lze pohybovat pouze s průvodcem, který s Vámi projede celou rezervaci terénním automobilem. Během prohlídky jsou povolené zastávky, kde můžete vystoupit a vše si prohlídnout zblízka. Můžete zde spatřit běžná i exotická místní zvířata, ptactvo ale i mnoho exotické flóry. K vidění je zde i Sererova pyramida s pohřebními komorami nebo třeba autentické lidské kosti. Celou prohlídkou Vás budou provázet kompetentní a vyškolení průvodci, kteří mluví několika jazyky. V areálu se také nachází restaurace, bar a obchod se suvenýry, tudíž je to skvělé místo pro jednodenní výlet.

Saloum


Další přírodní atraktivitou Senegalu je oblast Saloum. Leží na východním Atlantiku a je vzdálený přibližně 180 kilometrů od hlavního města. Oblast má rozlohu 180 000 hektarů a leží na soutoku dvou řek vlévajících se do Atlantského oceánu. Součástí oblasti je Národní park Saloum Delta, který je od roku 2011 součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Je zde možnost prohlídky s průvodcem, projížďky lodí po labyrintech vodních kanálů, plavby lodí po řekách s možností rybaření přímo z lodě nebo se jen můžete kochat vyhlídkou na místní vesničky, přírodu a zvířata. Saloum je jedna z nejkrásnějších oblastí Senegalu a určitě stojí za návštěvu.

Gastronomie


Zajímavým prvkem senegalské kuchyně je „plantain“. Jedná se o druh banánu, který má sytě zelenou barvu, je větší než ostatní druhy a díky své dužině, která má vysoký obsah škrobu je nejlepší k tepelné úpravě. Připravují se z něj polévky, směsi kari, tzv. kaše „fufu“ nebo tzv. „tostones“ což jsou plátky tohoto banánu smažené v palmovém oleji.

Za zmínku také určitě stojí národní senegalský pokrm Tiemboudienne. Jehož název doslova znamená „rýže a ryba“ z čehož se pokrm také skládá. Ryba je smažená a rýže je vařená v rajčatové omáčce s pár kousky zeleniny. Vše je vždy hodně nasáklé olejem a velmi kořeněné.

Co se týče pití, je zde běžný černý čaj nebo káva. Tradiční kávě se zde říká „Cafe Touba“. Jedná se o směs africké mleté kávy a koření. Připravuje se tak, že se přidá množství kávy dle libosti, zalije se vroucí vodou a ve stejném poměru vody se přidává i stejný poměr cukru.

Dále se zde vyrábí šťávy z místních exotických bylin. Vyrábí se zde i pivo. Dvě nejznámější značky jsou Gazelle a Flag.

Měna a nakupování


Místní měnou je západoafrický frank. Pro představu: 100 CFA (franků) jsou v přepočtu zhruba 4 Kč.

Základní obchodní taktikou je zde smlouvání. Cenu se Vám může povést snížit o 25–50 %. S typickou obchodnickou atmosférou se můžete setkat na místních trzích, kde se prodávají předměty různého typu, například dřevořezby, africká CD, stříbrné šperky, výrobky z kovu, oblečení pro zvířata nebo batikované obrázky. Pokud budete chtít nakupovat běžné potraviny, jsou zde k dispozici minimarkety.

S platebními kartami se v Senegalu moc nepotkáte. Většina obchodníku zde preferuje nebo přijímá platby pouze v hotovosti, proto doporučujeme mít u sebe na útratu jen hotovost.

Cestovní pojištění


Ke všem našim zájezdům vám stejdnáme i odpovídající cestovní pojištění. Nezáleží na tom zda jedete k moři, autem po Evropě, za exotikou nebo lyžovat, máme pro vás vždy to pravé pojištění přesně na míru vaší dovolené. Spolupracujeme s pouze s profesionály v oboru, ERV Evropskou pojišťovnou.

Stačí si nám jen poslat nezávaznou poptávku a zbytek vyřídíme za vás. Obratem se vám ozve jeden z našich prodejců s pojištěním přesně pro vaši dovolenou. Více o pojištění

Cestovní doklady a víza


Každý cestující je povinen být držitelem pasu s biometrickými údaji, který má dobu platnosti minimálně 3 měsíce po plánovaném návratu.

Co se týče víza, občané EU nemusí být jeho držitelem, pokud plánují pobyt kratší 90 dnů za účelem nevýdělečné činnosti. V ostatních případech je nutné zažádat o vízum na velvyslanectví Senegalu v Berlíně.

Zdraví


Mezi základní očkování, které doporučujeme, ale nejsou povinná, patří žloutenka typu A a B, břišním tyfus, tetanus, cholera, kapénková infekce, vzteklina, obrna a malárie. Očkování proti žluté zimnici již také není povinné, jelikož se vyskytuje pouze endemicky, ovšem doporučujeme si veškerá potřebná očkování před cestou ověřit.

Doporučujeme také vyhýbat se stojaté vodě kvůli parazitární infekci a používat účinné repelenty kvůli výskytu členovců přenášejících infekci.

Doprava


Letecky do Senegalu
Senegal je od České republiky poměrně blízko. Letecky to trvá zhruba 5,5 hodiny, pokud nepočítáte s mezipřistáním, čímž se doba cesty může prodloužit až na 10 hodin. Dostat se do Senegalu můžete pomocí aerolinek, jako jsou například Air France, Turkish Airlines, TAP Portugal nebo Brussel Airlines. Po příletu na letiště po Vás budou vyžádány elektronické otisky prstů, ale nemějte obavy, jedná se pouze o bezpečnostní opatření.
Mezi většími městy se můžete svézt tzv. „buš taxi“ což jsou malé dodávky nebo minibusy, kde jeden lístek stojí přibližně 1000 CFA (v přepočtu zhruba 40 Kč) ovšem je nepohodlný a není to jedna z bezpečných variant. Mezi velkými městy se ovšem pohybují klasické, velké a bezpečnější autobusy.
Pokud ovšem chcete cestovat po delších trasách, doporučujeme Vám zapůjčení osobního automobilu. Je to sice dražší varianta, ovšem mnohem pohodlnější, spolehlivější a na delší trasy se určitě vyplatí více.