Užijte si pohodu u Balatonu

Dovolená Balaton:

Nabídka hotelů

Vybrat ubytování
O Balatonu
Proč právě sem
Fotografie
Města a místa

Ubytování Balaton

Plánujete letní dovolenou autem, ale nechce se Vám absolvovat úmornou cestu autem až k moři? Jeďte k maďarskému Balatonu. Blatenské jezero, jak se mu také říká, je největším jezerem ve střední Evropě. I proto je někdy nazýváno jako Maďarské moře. Jezero je vhodné pro rodinnou dovolenou s dětmi.

Přehled ubytování

Nabízíme přehled míst, kde se můžete ubytovat. Patří mezi ně hotely i kempy. Každý si najde to své. Přejeme Vám pěknou dovolenou.

Dovolená u jezera Balaton

Balaton (též Blatenské jezero) se pro jeho rozlohu přezdívá Maďarské moře. Má 596 km2, je podélného tvaru s maximální délkou 78 km a šířkou 12 km, pobřeží měří téměř 200 km a je to 20. největší evropské jezero.
Existuje nespočet důvodů, proč na dovolenou právě k Balatonu, ať už máte nároky na letní pobyt jakékoli:
  • Dovolená pro celou rodinu: ideální také pro děti a neplavce, protože jezero je velmi mělké. Pohodlně se sem dostanete autem, cesta trvá asi 6 hodin z Prahy, 4 hodiny pak z Brna.
  • Odpočinek: můžete se povalovat na pláži nebo relaxovat v některých zdejších lázních a wellness hotelech.
  • Variabilita ubytování: u nás najdete v apartmánech, v kempech, v hotelech nižší kategorie i v luxusních hotelech. Navíc si můžete vybírat různé typy pokojů a flexibilní délky pobytů.
  • Aktivní dovolená: preferujete-li dovolenou plnou pohybu a aktivit, pak je i pro vás Balaton dokonalou volbou. Kolem celého jezera vedou cyklostezky, vodní sporty tu mají zelenou a lidé sem jezdí také za klidnějším rybolovem. Proto jsou tu také zakázány motorové čluny a z vodních sportů tu najdete především plachetnice, veslování a windsurfing.
  • Klid nebo tep nočního života: najdete tu poklidná místa určená pro starší návštěvníky, ale také spoustu klubů, kasina, přes den vodní atrakce pro celou rodinu.
  • Levná letní dovolená: Pokud v létě hledáte levnější alternativu k leteckým zájezdům, pak je právě Balaton tou nejlepší volbou. Ideální pro rodinnou dovolenou.

dovolená na šlapadlech na Balatonu
Zajímavá fakta o Balatonu
Dá se říct, že Maďarsko se rozrůstalo právě od jezera (bylo osídleno už v době železné). Jezero totiž bylo důležitým zdrojem pitné vody a fungovalo také jako obranná linie. Mělké dno jezera zajišťuje, že voda má příjemnou teplotu, a to okolo 27 °C.Je třeba dát pozor na přívalové bouřky a vítr, který zvedá z jinak klidné hladiny vysoké vlny. Jakmile se podobné bouřky blíží, upozorní vás signalizace.

Jižní břeh se vyznačuje nezvykle pomalým svažováním. V některých místech můžete jít po dně bez plavání až 500 m. Proto je právě jižní pobřeží Balatonu ideální pro rodiny s malými dětmi.Nedaleko od Balatonu můžete navštívit i lázně. Nenechejte si ujít např. Hévíz, město u Balatonu s největším termálním jezerem v Evropě, které je jen pár kilometrů od Balatonu.

Fotografie Blatenského jezera

Balaton je vhodný pro rodinnou dovolenou
jízda na plachetnicích
pláže u hotelu


Města a místa na Balatonu, co stojí za návštěvu

Siófok
Nejvyhledávanějším letním cílem v Maďarsku je Siófok. Krásné lázeňské letovisko na jižním břehu Balatonu. Rodinná dovolená s dětmi bude ideální právě tady, protože jsou tu celkem široké pláže a hlavně mělká voda.
Balatonfüred
Další vyhledávané lázeňské město, které je proslulé léčivými prameny.
Balatonský poloostrov Tihany
Zhruba v prostředu podlouhlého tvaru jezery se vypíná poloostrov Tihany, který jezero Balaton téměř půlí.
Keszthely
Považováno za hlavní město Balatonu.
Kuchyně a víno
Gastronomie kolem Balatonu upoutá pozornost i náročných strávníků nebo foodies. Proslulá je polévka halászlé. Zmínky o světoznámé rybí polévce halászlé jsou známy už kolem roku 1800 a ty první pochází právě od Balatonu. Vinohrady kolem masivu Badascony na severozápadním břehu jezera se vyznačují špičkovou produkcí vína, a to nejen v měřítku ostatní maďarské produkce. Spousta vinařství a sklepů poskytuje návštěvníkům prohlídky a ochutnávky. Vína tu jsou navíc za skvělé ceny. V regionu se pěstuje až 250 různých odrůd.